CINEFILER
CINEFILER
Lists
Browse
Sign Up
|
Sign In
/
?
CINEFILER
Lists
Browse
Sign Up
Sign In
Academy Awards Winners
2022
All Quiet on the Western Front
Best Cinematography
James Friend
Best Original Score
Volker Bertelmann
Best Production Design
Christian M. Goldbeck
and
Ernestine Hipper
An Irish Goodbye
Best Live Action Short Film
Avatar: The Way of Water
Best Visual Effects
Richard Baneham
,
Eric Saindon
,
Daniel Barrett
, and
Joe Letteri
Black Panther: Wakanda Forever
Best Costume Design
Ruth E. Carter
Everything Everywhere All at Once
Best Supporting Actress
Jamie Lee Curtis
Best Picture
Jonathan Wang
Best Actress
Michelle Yeoh
Best Director
Daniel Scheinert
and
Daniel Kwan
Best Film Editing
Best Writing, Original Screenplay
Daniel Kwan
and
Daniel Scheinert
Best Supporting Actor
Ke Huy Quan
Guillermo del Toro's Pinocchio
Best Animated Feature
Alexander Bulkley
,
Gary Ungar
,
Mark Gustafson
, and
Guillermo del Toro
Navalny
Best Documentary Feature Film
Odessa Rae
and
Daniel Roher
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse
Best Animated Short Film
The Elephant Whisperers
Best Documentary
Guneet Monga
The Whale
Best Makeup and Hairstyling
Adrien Morot
,
Annemarie Bradley
, and
Judy Chin
Best Actor
Brendan Fraser
Top Gun: Maverick
Best Sound
Chris Burdon
,
Al Nelson
,
James Mather
,
Mark Weingarten
, and
Mark Taylor
Women Talking
Best Writing, Adapted Screenplay
Sarah Polley
2021
Belfast
Best Writing, Original Screenplay
Kenneth Branagh
CODA
Best Supporting Actor
Troy Kotsur
Best Writing, Adapted Screenplay
Siân Heder
Cruella
Best Costume Design
Jenny Beavan
Dune
Best Production Design
Patrice Vermette
Best Sound
Doug Hemphill
,
Ron Bartlett
,
Mark A. Mangini
, and
Theo Green
Best Original Score
Hans Zimmer
Best Visual Effects
Gerd Nefzer
Best Film Editing
Joe Walker
Best Cinematography
Greig Fraser
Encanto
Best Animated Feature
Yvett Merino Flores
,
Jared Bush
,
Clark Spencer
, and
Byron Howard
Judas and the Black Messiah
Best Supporting Actor
Daniel Kaluuya
King Richard
Best Actor
Will Smith
Minari
Best Supporting Actress
Youn Yuh-jung
Nomadland
Best Actress
Frances McDormand
Best Director
Chloé Zhao
Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
Best Documentary Feature Film
Questlove
,
David Dinerstein
,
Robert Fyvolent
, and
Joseph Patel
The Eyes of Tammy Faye
Best Actress
Jessica Chastain
Best Makeup and Hairstyling
Stephanie Ingram
,
Linda Dowds
, and
Justin Raleigh
The Power of the Dog
Best Director
Jane Campion
The Queen of Basketball
Best Documentary
The Windshield Wiper
Best Animated Short Film
Alberto Mielgo
West Side Story
Best Supporting Actress
Ariana DeBose
2020
Another Round
Best International Feature Film
Thomas Vinterberg
If Anything Happens I Love You
Best Animated Short Film
Michael Govier
and
Will McCormack
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)
Best Documentary
Mank
Best Cinematography
Erik Messerschmidt
Ma Rainey's Black Bottom
Best Costume Design
Ann Roth
Best Makeup and Hairstyling
Mia Neal
Promising Young Woman
Best Writing, Original Screenplay
Emerald Fennell
Soul
Best Original Score
Jon Batiste
Sound of Metal
Best Sound
Carlos Cortés Navarrete
,
Nicolas Becker
,
Jaime Baksht
,
Michelle Couttolenc
, and
Phillip Bladh
Best Film Editing
Mikkel E.G. Nielsen
The Father
Best Writing, Adapted Screenplay
Florian Zeller
Best Actor
Anthony Hopkins
The Long Goodbye
Best Live Action Short Film
Aneil Karia
and
Riz Ahmed
2019
1917
Best Visual Effects
Guillaume Rocheron
Best Cinematography
Roger Deakins
American Factory
Best Documentary Feature Film
Jeff Reichert
and
Julia Reichert
Hair Love
Best Animated Short Film
Matthew A. Cherry
Jojo Rabbit
Best Writing, Adapted Screenplay
Taika Waititi
Joker
Best Original Score
Hildur Guðnadóttir
Best Actor
Joaquin Phoenix
Judy
Best Actress
Renée Zellweger
Marriage Story
Best Supporting Actress
Laura Dern
Once Upon a Time... in Hollywood
Best Supporting Actor
Brad Pitt
Parasite
Best Director
Bong Joon-ho
Best Picture
Kwak Sin-ae
Rocketman
Best Original Song
Toy Story 4
Best Animated Feature
Mark Nielsen
2018
Bao
Best Animated Short Film
Domee Shi
and
Becky Neiman
BlacKkKlansman
Best Writing, Adapted Screenplay
Spike Lee
Black Panther
Best Costume Design
Ruth E. Carter
Best Original Score
Ludwig Göransson
Best Production Design
Hannah Beachler
Bohemian Rhapsody
Best Actor
Rami Malek
First Man
Best Visual Effects
Green Book
Best Supporting Actor
Mahershala Ali
If Beale Street Could Talk
Best Supporting Actress
Regina King
Roma
Best Director
Alfonso Cuarón
The Favourite
Best Actress
Olivia Colman
2017
Blade Runner 2049
Best Cinematography
Roger Deakins
Best Visual Effects
Gerd Nefzer
and
Richard R. Hoover
Call Me by Your Name
Best Writing, Adapted Screenplay
James Ivory
Darkest Hour
Best Makeup and Hairstyling
Kazu Hiro
and
David Malinowski
Best Actor
Gary Oldman
Dear Basketball
Best Animated Short Film
Kobe Bryant
and
Glen Keane
Dunkirk
Best Sound
Gregg Landaker
,
Gary Rizzo
, and
Mark Weingarten
Best Sound Editing
Alex Gibson
and
Richard King
Best Film Editing
Lee Smith
Get Out
Best Writing, Original Screenplay
Jordan Peele
I, Tonya
Best Supporting Actress
Allison Janney
Phantom Thread
Best Costume Design
Mark Bridges
The Shape of Water
Best Original Score
Alexandre Desplat
Best Director
Guillermo del Toro
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actor
Sam Rockwell
Best Actress
Frances McDormand
2016
Arrival
Best Sound Editing
Sylvain Bellemare
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Best Costume Design
Colleen Atwood
Fences
Best Supporting Actress
Viola Davis
Hacksaw Ridge
Best Sound
Robert Mackenzie
,
Andy Wright
, and
Kevin O'Connell
Best Film Editing
John Gilbert
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Best Documentary
Frank Stiefel
La La Land
Best Cinematography
Linus Sandgren
Best Actress
Emma Stone
Best Original Score
Justin Hurwitz
Best Director
Damien Chazelle
Manchester by the Sea
Best Writing, Original Screenplay
Kenneth Lonergan
Best Actor
Casey Affleck
Moonlight
Best Picture
Dede Gardner
,
Adele Romanski
, and
Jeremy Kleiner
Best Writing, Adapted Screenplay
Tarell Alvin McCraney
and
Barry Jenkins
Best Supporting Actor
Mahershala Ali
Piper
Best Animated Short Film
Alan Barillaro
Sing
Best Live Action Short Film
The Jungle Book
Best Visual Effects
Dan Lemmon
,
Robert Legato
,
Andrew R. Jones
, and
Adam Valdez
Zootopia
Best Animated Feature
Rich Moore
,
Byron Howard
, and
Clark Spencer
2015
A Girl in the River: The Price of Forgiveness
Best Documentary
Sharmeen Obaid-Chinoy
Amy
Best Documentary Feature Film
Asif Kapadia
and
James Gay-Rees
Bridge of Spies
Best Supporting Actor
Mark Rylance
Ex Machina
Best Visual Effects
Andrew Whitehurst
,
Sara Bennett
, and
Paul Norris
Inside Out
Best Animated Feature
Pete Docter
and
Jonas Rivera
Mad Max: Fury Road
Best Makeup and Hairstyling
Lesley Vanderwalt
Best Sound
Chris Jenkins
and
Gregg Rudloff
Best Sound Editing
Mark A. Mangini
Best Production Design
Lisa Thompson
and
Colin Gibson
Best Costume Design
Jenny Beavan
Best Film Editing
Margaret Sixel
Room
Best Actress
Brie Larson
Spotlight
Best Picture
Steve Golin
,
Nicole Rocklin
,
Blye Pagon Faust
, and
Michael Sugar
Best Writing, Original Screenplay
Josh Singer
and
Tom McCarthy
Stutterer
Best Live Action Short Film
Benjamin Cleary
The Big Short
Best Writing, Adapted Screenplay
Charles Randolph
and
Adam McKay
The Danish Girl
Best Supporting Actress
Alicia Vikander
The Hateful Eight
Best Original Score
Ennio Morricone
The Revenant
Best Director
Alejandro González Iñárritu
Best Cinematography
Emmanuel Lubezki
Best Actor
Leonardo DiCaprio
2014
American Sniper
Best Sound Editing
Bub Asman
and
Alan Robert Murray
Bear Story
Best Animated Short Film
Gabriel Osorio
and
Pato Escala
Big Hero 6
Best Animated Feature
Chris Williams
,
Don Hall
, and
Roy Conli
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Best Picture
John Lesher
,
James W. Skotchdopole
, and
Alejandro González Iñárritu
Best Writing, Original Screenplay
Armando Bo
,
Nicolás Giacobone
,
Alexander Dinelaris
, and
Alejandro González Iñárritu
Best Cinematography
Emmanuel Lubezki
Best Director
Alejandro González Iñárritu
Boyhood
Best Supporting Actress
Patricia Arquette
Citizenfour
Best Documentary Feature Film
Laura Poitras
Feast
Best Animated Short Film
Kristina Reed
and
Patrick Osborne
Helium
Best Live Action Short Film
Kim Magnusson
and
Anders Walter
Interstellar
Best Visual Effects
Scott R. Fisher
,
Paul J. Franklin
,
Ian Hunter
, and
Andrew Lockley
Still Alice
Best Actress
Julianne Moore
The Grand Budapest Hotel
Best Makeup and Hairstyling
Mark Coulier
and
Frances Hannon
Best Production Design
Anna Pinnock
and
Adam Stockhausen
Best Original Score
Alexandre Desplat
Best Costume Design
Milena Canonero
The Imitation Game
Best Writing, Adapted Screenplay
Graham Moore
The Theory of Everything
Best Actor
Eddie Redmayne
Whiplash
Best Sound
Ben Wilkins
and
Craig Mann
Best Film Editing
Tom Cross
Best Supporting Actor
J.K. Simmons
2013
12 Years a Slave
Best Picture
Dede Gardner
,
Steve McQueen
,
Jeremy Kleiner
,
Anthony Katagas
, and
Brad Pitt
Best Supporting Actress
Lupita Nyong'o
Best Writing, Adapted Screenplay
John Ridley
Blue Jasmine
Best Actress
Cate Blanchett
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Best Documentary
Ellen Goosenberg Kent
and
Dana Heinz Perry
Dallas Buyers Club
Best Actor
Matthew McConaughey
Best Makeup and Hairstyling
Robin Mathews
and
Adruitha Lee
Best Supporting Actor
Jared Leto
Frozen
Best Animated Feature
Chris Buck
,
Peter Del Vecho
, and
Jennifer Lee
Gravity
Best Sound
Chris Munro
,
Niv Adiri
, and
Chris Benstead
Best Visual Effects
David Shirk
,
Neil Corbould
,
Tim Webber
, and
Chris Lawrence
Best Cinematography
Emmanuel Lubezki
Best Film Editing
Alfonso Cuarón
and
Mark Sanger
Best Director
Alfonso Cuarón
Best Sound Editing
Glenn Freemantle
Best Original Score
Steven Price
Her
Best Writing, Original Screenplay
Spike Jonze
Mr Hublot
Best Animated Short Film
Alexandre Espigares
and
Laurent Witz
The Great Gatsby
Best Costume Design
Catherine Martin
Best Production Design
Beverley Dunn
and
Catherine Martin
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Best Documentary
Nick Reed
and
Malcolm Clarke
The Phone Call
Best Live Action Short Film
James Lucas
and
Mat Kirkby
2012
Anna Karenina
Best Costume Design
Jacqueline Durran
Argo
Best Picture
George Clooney
,
Ben Affleck
, and
Grant Heslov
Best Writing, Adapted Screenplay
Chris Terrio
Best Film Editing
William Goldenberg
Brave
Best Animated Feature
Mark Andrews
and
Brenda Chapman
Curfew
Best Live Action Short Film
Shawn Christensen
Django Unchained
Best Supporting Actor
Christoph Waltz
Best Writing, Original Screenplay
Quentin Tarantino
Inocente
Best Documentary
Andrea Nix
and
Sean Fine
Les Misérables
Best Supporting Actress
Anne Hathaway
Best Sound
Simon Hayes
,
Mark Paterson
, and
Andy Nelson
Best Makeup and Hairstyling
Lisa Westcott
and
Julie Dartnell
Life of Pi
Best Director
Ang Lee
Best Visual Effects
Erik De Boer
,
Guillaume Rocheron
, and
Bill Westenhofer
Best Original Score
Mychael Danna
Best Cinematography
Claudio Miranda
Lincoln
Best Production Design
Rick Carter
and
Jim Erickson
Best Actor
Daniel Day-Lewis
Paperman
Best Animated Short Film
John Kahrs
Saving Face
Best Documentary
Daniel Junge
and
Sharmeen Obaid-Chinoy
Silver Linings Playbook
Best Actress
Jennifer Lawrence
Skyfall
Best Sound Editing
Karen Baker
and
Per Hallberg
The Fantastic Flying Books of Mr Morris Lessmore
Best Animated Short Film
William Joyce
and
Brandon Oldenburg
Zero Dark Thirty
Best Sound Editing
Paul N.J. Ottosson
2011
Beginners
Best Supporting Actor
Christopher Plummer
Hugo
Best Visual Effects
Alex Henning
,
Joss Williams
,
Ben Grossmann
, and
Robert Legato
Best Production Design
Dante Ferretti
and
Francesca Lo Schiavo
Best Sound
John Midgley
and
Tom Fleischman
Best Sound Editing
Eugene Gearty
and
Philip Stockton
Best Cinematography
Robert Richardson
Midnight in Paris
Best Writing, Original Screenplay
Woody Allen
Rango
Best Animated Feature
Gore Verbinski
The Artist
Best Picture
Thomas Langmann
Best Director
Michel Hazanavicius
Best Original Score
Ludovic Bource
Best Actor
Jean Dujardin
Best Costume Design
Mark Bridges
The Descendants
Best Writing, Adapted Screenplay
Nat Faxon
,
Jim Rash
, and
Alexander Payne
The Girl with the Dragon Tattoo
Best Film Editing
Kirk Baxter
and
Angus Wall
The Help
Best Supporting Actress
Octavia Spencer
The Iron Lady
Best Makeup and Hairstyling
Mark Coulier
and
J. Roy Helland
Best Actress
Meryl Streep
The Shore
Best Live Action Short Film
Terry George
2010
Alice in Wonderland
Best Production Design
Karen O'Hara
and
Robert Stromberg
Best Costume Design
Colleen Atwood
Black Swan
Best Actress
Natalie Portman
God of Love
Best Live Action Short Film
Luke Matheny
Inception
Best Sound
Lora Hirschberg
and
Gary Rizzo
Best Visual Effects
Chris Corbould
,
Andrew Lockley
,
Peter Bebb
, and
Paul J. Franklin
Best Cinematography
Wally Pfister
Best Sound Editing
Richard King
Music by Prudence
Best Documentary
Elinor Burkett
and
Roger Ross Williams
Strangers No More
Best Documentary
Karen Goodman
and
Kirk Simon
The Fighter
Best Supporting Actress
Melissa Leo
Best Supporting Actor
Christian Bale
The King's Speech
Best Picture
Iain Canning
,
Gareth Unwin
, and
Emile Sherman
Best Writing, Original Screenplay
David Seidler
Best Actor
Colin Firth
Best Director
Tom Hooper
The Lost Thing
Best Animated Short Film
Andrew Ruhemann
and
Shaun Tan
The Social Network
Best Film Editing
Angus Wall
and
Kirk Baxter
Best Writing, Adapted Screenplay
Aaron Sorkin
Best Original Score
Trent Reznor
and
Atticus Ross
The Wolfman
Best Makeup and Hairstyling
Rick Baker
and
Dave Elsey
Toy Story 3
Best Animated Feature
Lee Unkrich
2009
Avatar
Best Visual Effects
Stephen Rosenbaum
,
Joe Letteri
,
Richard Baneham
, and
Andrew R. Jones
Best Cinematography
Mauro Fiore
Best Production Design
Robert Stromberg
,
Rick Carter
, and
Kim Sinclair
Crazy Heart
Best Actor
Jeff Bridges
Inglourious Basterds
Best Supporting Actor
Christoph Waltz
Logorama
Best Animated Short Film
Nicolas Schmerkin
Precious
Best Writing, Adapted Screenplay
Geoffrey Fletcher
Best Supporting Actress
Mo'Nique
Star Trek
Best Makeup and Hairstyling
Joel Harlow
,
Mindy Hall
, and
Barney Burman
The Blind Side
Best Actress
Sandra Bullock
The Cove
Best Documentary Feature Film
Fisher Stevens
The New Tenants
Best Live Action Short Film
Tivi Magnusson
and
Joachim Back
The Young Victoria
Best Costume Design
Sandy Powell
Up
Best Original Score
Michael Giacchino
Best Animated Feature
Pete Docter
2008
La Maison en Petits Cubes
Best Animated Short Film
Kunio Katou
Milk
Best Writing, Original Screenplay
Dustin Lance Black
Best Actor
Sean Penn
Slumdog Millionaire
Best Sound
Ian Tapp
,
Richard Pryke
, and
Resul Pookutty
Best Writing, Adapted Screenplay
Simon Beaufoy
Best Picture
Christian Colson
Best Cinematography
Anthony Dod Mantle
Best Original Score
A.R. Rahman
Best Director
Danny Boyle
Best Film Editing
Chris Dickens
Smile Pinki
Best Documentary
Megan Mylan
The Curious Case of Benjamin Button
Best Production Design
Donald Graham Burt
and
Victor J. Zolfo
Best Visual Effects
Eric Barba
,
Burt Dalton
,
Craig Barron
, and
Steve Preeg
Best Makeup and Hairstyling
Greg Cannom
The Dark Knight
Best Sound Editing
Richard King
Best Supporting Actor
Heath Ledger
The Duchess
Best Costume Design
Michael O'Connor
The Hurt Locker
Best Film Editing
Chris Innis
and
Bob Murawski
Best Sound
Paul N.J. Ottosson
and
Ray Beckett
Best Sound Editing
Paul N.J. Ottosson
Best Director
Kathryn Bigelow
Best Picture
Kathryn Bigelow
,
Greg Shapiro
,
Mark Boal
, and
Nicolas Chartier
Best Writing, Original Screenplay
Mark Boal
The Reader
Best Actress
Kate Winslet
Vicky Cristina Barcelona
Best Supporting Actress
Penélope Cruz
WALL·E
Best Animated Feature
Andrew Stanton
2007
Atonement
Best Original Score
Dario Marianelli
Elizabeth: The Golden Age
Best Costume Design
Alexandra Byrne
Freeheld
Best Documentary
Vanessa Roth
and
Cynthia Wade
Juno
Best Writing, Original Screenplay
Diablo Cody
La Vie en Rose
Best Makeup and Hairstyling
Jan Archibald
and
Didier Lavergne
Best Actress
Marion Cotillard
Michael Clayton
Best Supporting Actress
Tilda Swinton
No Country for Old Men
Best Writing, Adapted Screenplay
Ethan Coen
and
Joel Coen
Best Picture
Ethan Coen
,
Scott Rudin
, and
Joel Coen
Best Supporting Actor
Javier Bardem
Best Director
Ethan Coen
and
Joel Coen
Ratatouille
Best Animated Feature
Brad Bird
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Best Production Design
Dante Ferretti
and
Francesca Lo Schiavo
The Bourne Ultimatum
Best Film Editing
Christopher Rouse
Best Sound Editing
Per Hallberg
and
Karen Baker
Best Sound
Kirk Francis
,
Scott Millan
, and
David Parker
The Golden Compass
Best Visual Effects
Bill Westenhofer
,
Trevor Wood
,
Ben Morris
, and
Michael L. Fink
There Will Be Blood
Best Cinematography
Robert Elswit
Best Actor
Daniel Day-Lewis
Toyland
Best Live Action Short Film
Jochen Alexander Freydank
2006
An Inconvenient Truth
Best Documentary Feature Film
Davis Guggenheim
Babel
Best Original Score
Gustavo Santaolalla
Dreamgirls
Best Sound
Bob Beemer
,
Michael Minkler
, and
Willie D. Burton
Best Supporting Actress
Jennifer Hudson
Happy Feet
Best Animated Feature
George Miller
Letters from Iwo Jima
Best Sound Editing
Bub Asman
and
Alan Robert Murray
Little Miss Sunshine
Best Writing, Original Screenplay
Michael Arndt
Best Supporting Actor
Alan Arkin
Marie Antoinette
Best Costume Design
Milena Canonero
Pan's Labyrinth
Best Production Design
Pilar Revuelta
and
Eugenio Caballero
Best Makeup and Hairstyling
David Martí
and
Montse Ribé
Best Cinematography
Guillermo Navarro
Peter & the Wolf
Best Animated Short Film
Suzie Templeton
and
Hugh Welchman
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Best Visual Effects
Charles Gibson
,
Hal Hickel
,
John Knoll
, and
Allen Hall
The Blood of Yingzhou District
Best Documentary
Thomas Lennon
and
Ruby Yang
The Danish Poet
Best Animated Short Film
Torill Kove
The Departed
Best Writing, Adapted Screenplay
William Monahan
Best Director
Martin Scorsese
Best Picture
Graham King
Best Film Editing
Thelma Schoonmaker
The Last King of Scotland
Best Actor
Forest Whitaker
The Mozart of Pickpockets
Best Live Action Short Film
Philippe Pollet-Villard
The Queen
Best Actress
Helen Mirren
2005
A Note of Triumph: The Golden Age of Norman Corwin
Best Documentary
Corinne Marrinan
and
Eric Simonson
Brokeback Mountain
Best Writing, Adapted Screenplay
Larry McMurtry
Best Director
Ang Lee
Best Original Score
Gustavo Santaolalla
Capote
Best Actor
Philip Seymour Hoffman
Crash
Best Writing, Original Screenplay
Paul Haggis
and
Bobby Moresco
Best Picture
Cathy Schulman
and
Paul Haggis
Best Film Editing
Hughes Winborne
King Kong
Best Visual Effects
Joe Letteri
,
Christian Rivers
,
Richard Taylor
, and
Brian Van't Hul
Best Sound
Christopher Boyes
,
Michael Semanick
, and
Michael Hedges
Best Sound Editing
Ethan Van der Ryn
and
Mike Hopkins
Memoirs of a Geisha
Best Costume Design
Colleen Atwood
Best Production Design
John Myhre
and
Gretchen Rau
Best Cinematography
Dion Beebe
Syriana
Best Supporting Actor
George Clooney
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
Best Makeup and Hairstyling
Howard Berger
and
Tami Lane
The Constant Gardener
Best Supporting Actress
Rachel Weisz
The Moon and the Son: An Imagined Conversation
Best Animated Short Film
John Canemaker
and
Peggy Stern
Walk the Line
Best Actress
Reese Witherspoon
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
Best Animated Feature
Nick Park
and
Steve Box
West Bank Story
Best Live Action Short Film
Ari Sandel
2004
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Best Writing, Original Screenplay
Charlie Kaufman
,
Michel Gondry
, and
Pierre Bismuth
Finding Neverland
Best Original Score
Jan A. P. Kaczmarek
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Best Makeup and Hairstyling
Bill Corso
and
Valli O'Reilly
Mighty Times: The Children's March
Best Documentary
Robert Houston
Million Dollar Baby
Best Director
Clint Eastwood
Best Supporting Actor
Morgan Freeman
Best Picture
Clint Eastwood
,
Tom Rosenberg
, and
Albert S. Ruddy
Best Actress
Hilary Swank
Ray
Best Sound
Steve Cantamessa
,
Bob Beemer
,
Greg Orloff
, and
Scott Millan
Best Actor
Jamie Foxx
Ryan
Best Animated Short Film
Chris Landreth
Sideways
Best Writing, Adapted Screenplay
Jim Taylor
and
Alexander Payne
Six Shooter
Best Live Action Short Film
Martin McDonagh
Spider-Man 2
Best Visual Effects
Scott Stokdyk
,
John Frazier
, and
John Dykstra
The Aviator
Best Production Design
Francesca Lo Schiavo
and
Dante Ferretti
Best Supporting Actress
Cate Blanchett
Best Costume Design
Sandy Powell
Best Cinematography
Robert Richardson
Best Film Editing
Thelma Schoonmaker
The Incredibles
Best Sound Editing
Randy Thom
and
Michael Silvers
Best Animated Feature
Brad Bird
The Sea Inside
Best International Feature Film
Alejandro Amenábar
2003
Chernobyl Heart
Best Documentary
Maryann DeLeo
Cold Mountain
Best Supporting Actress
Renée Zellweger
Finding Nemo
Best Animated Feature
Andrew Stanton
Harvie Krumpet
Best Animated Short Film
Adam Elliot
Lost in Translation
Best Writing, Original Screenplay
Sofia Coppola
Master and Commander: The Far Side of the World
Best Cinematography
Russell Boyd
Monster
Best Actress
Charlize Theron
Mystic River
Best Supporting Actor
Tim Robbins
Best Actor
Sean Penn
The Lord of the Rings: The Return of the King
Best Writing, Adapted Screenplay
Philippa Boyens
,
Fran Walsh
, and
Peter Jackson
Best Makeup and Hairstyling
Richard Taylor
and
Peter Swords King
Best Sound
Michael Hedges
,
Michael Semanick
, and
Christopher Boyes
Best Film Editing
Jamie Selkirk
Best Picture
Fran Walsh
,
Barrie M. Osborne
, and
Peter Jackson
Best Visual Effects
Jim Rygiel
,
Alex Funke
,
Randall William Cook
, and
Joe Letteri
Best Production Design
Grant Major
,
Alan Lee
, and
Dan Hennah
Best Original Score
Howard Shore
Best Costume Design
Ngila Dickson
and
Richard Taylor
Best Director
Peter Jackson
Twin Towers
Best Documentary
Bill Guttentag
and
Robert Port
Two Soldiers
Best Live Action Short Film
Aaron Schneider
Wasp
Best Live Action Short Film
Andrea Arnold
2002
Adaptation.
Best Supporting Actor
Chris Cooper
Bowling for Columbine
Best Documentary Feature Film
Michael Moore
Chicago
Best Production Design
John Myhre
and
Gordon Sim
Best Film Editing
Martin Walsh
Best Sound
Dominick Tavella
,
David Lee
, and
Michael Minkler
Best Picture
Martin Richards
Best Costume Design
Colleen Atwood
Best Supporting Actress
Catherine Zeta-Jones
Frida
Best Original Score
Elliot Goldenthal
Best Makeup and Hairstyling
Beatrice De Alba
and
John E. Jackson
Road to Perdition
Best Cinematography
Conrad L. Hall
Talk to Her
Best Writing, Original Screenplay
Pedro Almodóvar
The ChubbChubbs!
Best Animated Short Film
Eric Armstrong
The Hours
Best Actress
Nicole Kidman
The Lord of the Rings: The Two Towers
Best Visual Effects
Alex Funke
,
Jim Rygiel
,
Joe Letteri
, and
Randall William Cook
The Pianist
Best Writing, Adapted Screenplay
Ronald Harwood
Best Actor
Adrien Brody
Best Director
Roman Polanski
This Charming Man
Best Live Action Short Film
Martin Strange-Hansen
and
Mie Andreasen
Thoth
Best Documentary
Lynn Appelle
and
Sarah Kernochan
2001
A Beautiful Mind
Best Picture
Ron Howard
and
Brian Grazer
Best Director
Ron Howard
Best Writing, Adapted Screenplay
Akiva Goldsman
Best Supporting Actress
Jennifer Connelly
Black Hawk Down
Best Sound
Michael Minkler
,
Chris Munro
, and
Myron Nettinga
Best Film Editing
Pietro Scalia
Father and Daughter
Best Animated Short Film
Michael Dudok de Wit
Gosford Park
Best Writing, Original Screenplay
Julian Fellowes
Iris
Best Supporting Actor
Jim Broadbent
Monster's Ball
Best Actress
Halle Berry
Moulin Rouge!
Best Production Design
Catherine Martin
and
Brigitte Broch
Best Costume Design
Angus Strathie
and
Catherine Martin
Shrek
Best Animated Feature
Aron Warner
Spirited Away
Best Animated Feature
Hayao Miyazaki
The Accountant
Best Live Action Short Film
Lisa Blount
and
Ray McKinnon
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Best Visual Effects
Richard Taylor
,
Mark Stetson
,
Randall William Cook
, and
Jim Rygiel
Best Original Score
Howard Shore
Best Makeup and Hairstyling
Peter Owen
and
Richard Taylor
Best Cinematography
Andrew Lesnie
Training Day
Best Actor
Denzel Washington
2000
Almost Famous
Best Writing, Original Screenplay
Cameron Crowe
Big Mama
Best Documentary
Tracy Seretean
Crouching Tiger, Hidden Dragon
Best Production Design
Best Cinematography
Peter Pau
Best Original Score
Dun Tan
Erin Brockovich
Best Actress
Julia Roberts
For the Birds
Best Animated Short Film
Ralph Eggleston
Gladiator
Best Visual Effects
Tim Burke
,
Rob Harvey
,
Neil Corbould
, and
John Nelson
Best Sound
Bob Beemer
,
Scott Millan
, and
Ken Weston
Best Costume Design
Janty Yates
Best Picture
Branko Lustig
,
David Franzoni
, and
Douglas Wick
Best Actor
Russell Crowe
How the Grinch Stole Christmas
Best Makeup and Hairstyling
Gail Rowell-Ryan
and
Rick Baker
I Want to Be
Best Live Action Short Film
Florian Gallenberger
Pollock
Best Supporting Actress
Marcia Gay Harden
Traffic
Best Writing, Adapted Screenplay
Stephen Gaghan
Best Film Editing
Stephen Mirrione
Best Supporting Actor
Benicio del Toro
Best Director
Steven Soderbergh
1999
American Beauty
Best Picture
Dan Jinks
and
Bruce Cohen
Best Actor
Kevin Spacey
Best Writing, Original Screenplay
Alan Ball
Best Director
Sam Mendes
Best Cinematography
Conrad L. Hall
Boys Don't Cry
Best Actress
Hilary Swank
Girl, Interrupted
Best Supporting Actress
Angelina Jolie
King Gimp
Best Documentary
William A. Whiteford
and
Susan Hannah Hadary
Sleepy Hollow
Best Production Design
Peter Young
and
Rick Heinrichs
The Cider House Rules
Best Writing, Adapted Screenplay
John Irving
Best Supporting Actor
Michael Caine
The Matrix
Best Visual Effects
Janek Sirrs
,
John Gaeta
,
Jon Thum
, and
Steve Courtley
Best Sound
Gregg Rudloff
,
David Lee
,
John T. Reitz
, and
David E. Campbell
Best Sound Editing
Dane A. Davis
Best Film Editing
Zach Staenberg
The Old Man and the Sea
Best Animated Short Film
Aleksandr Petrov
The Personals: Improvisations on Romance in the Golden Years
Best Documentary
Keiko Ibi
Topsy-Turvy
Best Costume Design
Lindy Hemming
Best Makeup and Hairstyling
Trefor Proud
and
Christine Blundell
1998
Affliction
Best Supporting Actor
James Coburn
Bunny
Best Animated Short Film
Chris Wedge
Election Night
Best Live Action Short Film
Kim Magnusson
and
Anders Thomas Jensen
Elizabeth
Best Makeup and Hairstyling
Jenny Shircore
Gods and Monsters
Best Writing, Adapted Screenplay
Bill Condon
My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York
Best Live Action Short Film
Tammy Tiehel
and
Barbara Schock
Saving Private Ryan
Best Cinematography
Janusz Kamiński
Best Director
Steven Spielberg
Best Sound
Gary Summers
,
Gary Rydstrom
,
Ron Judkins
, and
Andy Nelson
Best Sound Editing
Gary Rydstrom
and
Richard Hymns
Best Film Editing
Michael Kahn
Shakespeare in Love
Best Picture
Marc Norman
,
Donna Gigliotti
,
Harvey Weinstein
,
Edward Zwick
, and
David Parfitt
Best Original Musical or Comedy Score
Stephen Warbeck
Best Production Design
Martin Childs
and
Jill Quertier
Best Costume Design
Sandy Powell
Best Actress
Gwyneth Paltrow
Best Writing, Original Screenplay
Marc Norman
and
Tom Stoppard
Best Supporting Actress
Judi Dench
The Red Violin
Best Original Score
John Corigliano
What Dreams May Come
Best Visual Effects
Stuart Robertson
,
Kevin Scott Mack
,
Joel Hynek
, and
Nicholas Brooks
1997
As Good as It Gets
Best Actor
Jack Nicholson
Best Actress
Helen Hunt
A Story of Healing
Best Documentary
Donna Dewey
Geri's Game
Best Animated Short Film
Jan Pinkava
Good Will Hunting
Best Supporting Actor
Robin Williams
Best Writing, Original Screenplay
Matt Damon
and
Ben Affleck
L.A. Confidential
Best Writing, Adapted Screenplay
Curtis Hanson
and
Brian Helgeland
Best Supporting Actress
Kim Basinger
Life Is Beautiful
Best Actor
Roberto Benigni
Best Original Dramatic Score
Nicola Piovani
Men in Black
Best Makeup and Hairstyling
Rick Baker
Quest
Best Animated Short Film
Tyron Montgomery
and
Thomas Stellmach
The Full Monty
Best Original Musical or Comedy Score
Anne Dudley
Titanic
Best Visual Effects
Robert Legato
and
Thomas L. Fisher
Best Production Design
Michael Ford
and
Peter Lamont
Best Sound Editing
Christopher Boyes
and
Tom Bellfort
Best Film Editing
James Cameron
,
Conrad Buff IV
, and
Richard A. Harris
Best Sound
Tom Johnson
,
Gary Rydstrom
,
Mark Ulano
, and
Gary Summers
Best Cinematography
Russell Carpenter
Best Director
James Cameron
Best Picture
James Cameron
and
Jon Landau
Best Costume Design
Deborah Lynn Scott
Best Original Dramatic Score
James Horner
Visas and Virtue
Best Live Action Short Film
Chris Donahue
and
Chris Tashima
1996
Breathing Lessons: The Life and Work of Mark O'Brien
Best Documentary
Jessica Yu
Dear Diary
Best Live Action Short Film
David Frankel
and
Barry Jossen
Emma
Best Original Musical or Comedy Score
Rachel Portman
Fargo
Best Writing, Original Screenplay
Ethan Coen
and
Joel Coen
Best Actress
Frances McDormand
Independence Day
Best Visual Effects
Douglas Smith
,
Volker Engel
,
Joe Viskocil
, and
Clay Pinney
Jerry Maguire
Best Supporting Actor
Cuba Gooding Jr.
Shine
Best Actor
Geoffrey Rush
Sling Blade
Best Writing, Adapted Screenplay
Billy Bob Thornton
The English Patient
Best Sound
Chris Newman
,
Mark Berger
,
Walter Murch
, and
David Parker
Best Costume Design
Ann Roth
Best Director
Anthony Minghella
Best Production Design
Stephenie McMillan
and
Stuart Craig
Best Cinematography
John Seale
Best Picture
Saul Zaentz
Best Film Editing
Walter Murch
Best Original Dramatic Score
Gabriel Yared
Best Supporting Actress
Juliette Binoche
The Ghost and the Darkness
Best Sound Editing
Bruce Stambler
The Nutty Professor
Best Makeup and Hairstyling
Rick Baker
1995
A Close Shave
Best Animated Short Film
Nick Park
Apollo 13
Best Film Editing
Mike Hill
and
Daniel P. Hanley
Best Sound
David MacMillan
,
Rick Dior
,
Steve Pederson
, and
Scott Millan
Babe
Best Visual Effects
Neal Scanlan
,
Scott E. Anderson
, and
Charles Gibson
Braveheart
Best Makeup and Hairstyling
Peter Frampton
,
Paul Pattison
, and
Lois Burwell
Best Sound Editing
Per Hallberg
and
Lon Bender
Best Picture
Alan Ladd Jr.
,
Mel Gibson
, and
Bruce Davey
Best Director
Mel Gibson
Best Cinematography
John Toll
Dead Man Walking
Best Actress
Susan Sarandon
Leaving Las Vegas
Best Actor
Nicolas Cage
Lieberman in Love
Best Live Action Short Film
Christine Lahti
and
Jana Sue Memel
Maya Lin: A Strong Clear Vision
Best Documentary Feature Film
Freida Lee Mock
and
Terry Sanders
Mighty Aphrodite
Best Supporting Actress
Mira Sorvino
One Survivor Remembers
Best Documentary
Kary Antholis
Pocahontas
Best Original Musical or Comedy Score
Alan Menken
and
Stephen Schwartz
Restoration
Best Costume Design
James Acheson
Best Production Design
Eugenio Zanetti
Sense and Sensibility
Best Writing, Adapted Screenplay
Emma Thompson
The Usual Suspects
Best Supporting Actor
Kevin Spacey
Best Writing, Original Screenplay
Christopher McQuarrie
1994
A Time for Justice
Best Documentary
Charles Guggenheim
Blue Sky
Best Actress
Jessica Lange
Bob's Birthday
Best Animated Short Film
Alison Snowden
and
David Fine
Bullets Over Broadway
Best Supporting Actress
Dianne Wiest
Defending Our Lives
Best Documentary
Renner Wunderlich
and
Margaret Lazarus
Ed Wood
Best Makeup and Hairstyling
Yolanda Toussieng
,
Ve Neill
, and
Rick Baker
Best Supporting Actor
Martin Landau
Forrest Gump
Best Writing, Adapted Screenplay
Eric Roth
Best Picture
Steve Starkey
,
Wendy Finerman
, and
Steve Tisch
Best Film Editing
Arthur Schmidt
Best Visual Effects
Stephen Rosenbaum
,
Allen Hall
, and
Ken Ralston
Best Director
Robert Zemeckis
Best Actor
Tom Hanks
Legends of the Fall
Best Cinematography
John Toll
Pulp Fiction
Best Writing, Original Screenplay
Quentin Tarantino
and
Roger Avary
Speed
Best Sound
David MacMillan
,
Bob Beemer
,
Steve Maslow
, and
Gregg Landaker
Best Sound Editing
Stephen Hunter Flick
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Best Costume Design
Lizzy Gardiner
and
Tim Chappel
The Lion King
Best Original Score
Hans Zimmer
The Madness of King George
Best Production Design
Ken Adam
The Postman
Best Original Dramatic Score
Luis Bacalov
Trevor
Best Live Action Short Film
Randy Stone
,
Celeste Lecesne
, and
Peggy Rajski
1993
Black Rider
Best Live Action Short Film
Pepe Danquart
Franz Kafka's It's a Wonderful Life
Best Live Action Short Film
Ruth Kenley-Letts
and
Peter Capaldi
Jurassic Park
Best Sound
Gary Summers
,
Shawn Murphy
,
Gary Rydstrom
, and
Ron Judkins
Best Visual Effects
Dennis Muren
,
Stan Winston
,
Phil Tippett
, and
Michael Lantieri
Best Sound Editing
Gary Rydstrom
and
Richard Hymns
Mrs. Doubtfire
Best Makeup and Hairstyling
Ve Neill
,
Greg Cannom
, and
Yolanda Toussieng
Philadelphia
Best Actor
Tom Hanks
Schindler's List
Best Cinematography
Janusz Kamiński
Best Picture
Steven Spielberg
,
Branko Lustig
, and
Gerald R. Molen
Best Production Design
Ewa Braun
and
Allan Starski
Best Original Score
John Williams
Best Film Editing
Michael Kahn
Best Director
Steven Spielberg
Best Writing, Adapted Screenplay
Steven Zaillian
The Age of Innocence
Best Costume Design
Gabriella Pescucci
The Fugitive
Best Supporting Actor
Tommy Lee Jones
The Piano
Best Supporting Actress
Anna Paquin
Best Writing, Original Screenplay
Jane Campion
Best Actress
Holly Hunter
The Wrong Trousers
Best Animated Short Film
Nick Park
1992
Aladdin
Best Original Score
Alan Menken
A River Runs Through It
Best Cinematography
Philippe Rousselot
Bram Stoker's Dracula
Best Makeup and Hairstyling
Matthew W. Mungle
,
Greg Cannom
, and
Michèle Burke
Best Sound Editing
David E. Stone
Best Costume Design
Eiko Ishioka
Death Becomes Her
Best Visual Effects
Ken Ralston
,
Doug Chiang
, and
Tom Woodruff Jr.
Educating Peter
Best Documentary
Gerardine Wurzburg
Howards End
Best Production Design
Luciana Arrighi
and
Ian Whittaker
Best Actress
Emma Thompson
Best Writing, Adapted Screenplay
Ruth Prawer Jhabvala
Mona Lisa Descending a Staircase
Best Animated Short Film
Joan C. Gratz
My Cousin Vinny
Best Supporting Actress
Marisa Tomei
Omnibus
Best Live Action Short Film
Sam Karmann
Scent of a Woman
Best Actor
Al Pacino
The Crying Game
Best Writing, Original Screenplay
Neil Jordan
The Last of the Mohicans
Best Sound
Simon Kaye
,
Doug Hemphill
,
Mark Smith
, and
Chris Jenkins
Unforgiven
Best Film Editing
Joel Cox
Best Director
Clint Eastwood
Best Supporting Actor
Gene Hackman
Best Picture
Clint Eastwood
1991
Beauty and the Beast
Best Original Score
Alan Menken
Best Original Song
Alan Menken
Bugsy
Best Costume Design
Albert Wolsky
Best Production Design
Dennis Gassner
and
Nancy Haigh
City Slickers
Best Supporting Actor
Jack Palance
Days of Waiting: The Life & Art of Estelle Ishigo
Best Documentary
Steven Okazaki
Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment
Best Documentary
Debra Chasnoff
In the Shadow of the Stars
Best Documentary Feature Film
Allie Light
JFK
Best Film Editing
Pietro Scalia
and
Joe Hutshing
Best Cinematography
Robert Richardson
Manipulation
Best Animated Short Film
Daniel Greaves
Session Man
Best Live Action Short Film
Robert N. Fried
and
Seth Winston
Terminator 2: Judgment Day
Best Makeup and Hairstyling
Jeff Dawn
and
Stan Winston
Best Visual Effects
Robert Skotak
,
Stan Winston
,
Gene Warren Jr.
, and
Dennis Muren
Best Sound Editing
Gary Rydstrom
and
Gloria S. Borders
Best Sound
Tom Johnson
,
Gary Rydstrom
, and
Gary Summers
The Fisher King
Best Supporting Actress
Mercedes Ruehl
Thelma & Louise
Best Writing, Original Screenplay
Callie Khouri
The Silence of the Lambs
Best Actress
Jodie Foster
Best Picture
Edward Saxon
,
Kenneth Utt
, and
Ronald M. Bozman
Best Director
Jonathan Demme
Best Writing, Adapted Screenplay
Ted Tally
Best Actor
Anthony Hopkins
1990
American Dream
Best Documentary Feature Film
Arthur Cohn
and
Barbara Kopple
Cyrano de Bergerac
Best Costume Design
Franca Squarciapino
Dances with Wolves
Best Sound
Gregory H. Watkins
,
Bill W. Benton
,
Jeffrey Perkins
, and
Russell Williams II
Best Cinematography
Dean Semler
Best Writing, Adapted Screenplay
Michael Blake
Best Picture
Kevin Costner
and
Jim Wilson
Best Director
Kevin Costner
Best Original Score
John Barry
Best Film Editing
Neil Travis
Dick Tracy
Best Makeup and Hairstyling
Doug Drexler
and
John Caglione Jr.
Best Production Design
Rick Simpson
and
Richard Sylbert
Ghost
Best Writing, Original Screenplay
Bruce Joel Rubin
Best Supporting Actress
Whoopi Goldberg
GoodFellas
Best Supporting Actor
Joe Pesci
Misery
Best Actress
Kathy Bates
Reversal of Fortune
Best Actor
Jeremy Irons
The Hunt for Red October
Best Sound Editing
George Watters II
and
Cecelia Hall
1989
Balance
Best Animated Short Film
Christoph Lauenstein
and
Wolfgang Lauenstein
Batman
Best Production Design
Anton Furst
and
Peter Young
Born on the Fourth of July
Best Director
Oliver Stone
Best Film Editing
Joe Hutshing
and
David Brenner
Common Threads: Stories from the Quilt
Best Documentary Feature Film
Rob Epstein
Creature Comforts
Best Animated Short Film
Nick Park
Dead Poets Society
Best Writing, Original Screenplay
Tom Schulman
Driving Miss Daisy
Best Picture
Richard D. Zanuck
and
Lili Fini Zanuck
Best Actress
Jessica Tandy
Best Makeup and Hairstyling
Manlio Rocchetti
,
Lynn Barber
, and
Kevin Haney
Best Writing, Adapted Screenplay
Alfred Uhry
Glory
Best Sound
Elliot Tyson
,
Russell Williams II
,
Donald O. Mitchell
, and
Gregg Rudloff
Best Supporting Actor
Denzel Washington
Best Cinematography
Freddie Francis
Henry V
Best Costume Design
Phyllis Dalton
Indiana Jones and the Last Crusade
Best Sound Editing
Ben Burtt
and
Richard Hymns
My Left Foot: The Story of Christy Brown
Best Actor
Daniel Day-Lewis
Best Supporting Actress
Brenda Fricker
The Abyss
Best Visual Effects
Dennis Muren
,
Dennis Skotak
,
Hoyt Yeatman
, and
John Bruno
The Johnstown Flood
Best Documentary
Charles Guggenheim
The Little Mermaid
Best Original Song
Alan Menken
Best Original Score
Alan Menken
The Lunch Date
Best Live Action Short Film
Adam Davidson
Work Experience
Best Live Action Short Film
James Hendrie
1988
A Fish Called Wanda
Best Supporting Actor
Kevin Kline
Beetlejuice
Best Makeup and Hairstyling
Ve Neill
,
Steve LaPorte
, and
Robert Short
Bird
Best Sound
Willie D. Burton
,
Vern Poore
,
Les Fresholtz
, and
Rick Alexander
Dangerous Liaisons
Best Writing, Adapted Screenplay
Christopher Hampton
Best Production Design
Gérard James
and
Stuart Craig
Best Costume Design
James Acheson
Mississippi Burning
Best Cinematography
Peter Biziou
Rain Man
Best Picture
Mark Johnson
Best Writing, Original Screenplay
Barry Morrow
and
Ronald Bass
Best Director
Barry Levinson
Best Actor
Dustin Hoffman
The Accidental Tourist
Best Supporting Actress
Geena Davis
The Accused
Best Actress
Jodie Foster
The Appointments of Dennis Jennings
Best Live Action Short Film
Steven Wright
and
Dean Parisot
The Milagro Beanfield War
Best Original Score
Dave Grusin
Tin Toy
Best Animated Short Film
John Lasseter
Who Framed Roger Rabbit
Best Visual Effects
Richard Williams
,
Ken Ralston
,
Ed Jones
, and
George Gibbs
Best Sound Editing
Charles L. Campbell
and
Louis L. Edemann
Best Film Editing
Arthur Schmidt
You Don't Have to Die
Best Documentary
Bill Guttentag
and
Malcolm Clarke
1987
Harry and the Hendersons
Best Makeup and Hairstyling
Rick Baker
Innerspace
Best Visual Effects
Dennis Muren
and
Harley Jessup
Moonstruck
Best Writing, Original Screenplay
John Patrick Shanley
Best Supporting Actress
Olympia Dukakis
Best Actress
Cher
Ray's Male Heterosexual Dance Hall
Best Live Action Short Film
Jonathan Sanger
and
Jana Sue Memel
The Last Emperor
Best Film Editing
Gabriella Cristiani
Best Production Design
Bruno Cesari
,
Osvaldo Desideri
, and
Ferdinando Scarfiotti
Best Sound
Bill Rowe
and
Ivan Sharrock
Best Original Score
Su Cong
,
David Byrne
, and
Ryuichi Sakamoto
Best Costume Design
James Acheson
Best Director
Bernardo Bertolucci
Best Cinematography
Vittorio Storaro
Best Writing, Adapted Screenplay
Bernardo Bertolucci
and
Mark Peploe
Best Picture
Jeremy Thomas
The Man Who Planted Trees
Best Animated Short Film
Frédéric Back
The Untouchables
Best Supporting Actor
Sean Connery
Wall Street
Best Actor
Michael Douglas
Young at Heart
Best Documentary
Pamela Conn
and
Sue Marx
1986
Aliens
Best Visual Effects
Robert Skotak
,
Stan Winston
, and
John Richardson
Best Sound Editing
Don Sharpe
A Room with a View
Best Costume Design
Jenny Beavan
and
John Bright
Best Writing, Adapted Screenplay
Ruth Prawer Jhabvala
Children of a Lesser God
Best Actress
Marlee Matlin
Down and Out in America
Best Documentary Feature Film
Milton Justice
and
Joseph Feury
Hannah and Her Sisters
Best Supporting Actor
Michael Caine
Best Supporting Actress
Dianne Wiest
Best Writing, Original Screenplay
Woody Allen
Platoon
Best Film Editing
Claire Simpson
Best Sound
Charles Grenzbach
,
Simon Kaye
,
John Wilkinson
, and
Richard D. Rogers
Best Director
Oliver Stone
Best Picture
Arnold Kopelson
Precious Images
Best Live Action Short Film
Chuck Workman
'Round Midnight
Best Original Score
Herbie Hancock
The Color of Money
Best Actor
Paul Newman
The Fly
Best Makeup and Hairstyling
Stephan Dupuis
and
Chris Walas
The Mission
Best Cinematography
Chris Menges
Women - For America, For the World
Best Documentary
Vivienne Verdon-Roe
1985
A Greek Tragedy
Best Animated Short Film
Willem Thijssen
Back to the Future
Best Sound Editing
Charles L. Campbell
Cocoon
Best Visual Effects
Scott Farrar
and
Ken Ralston
Best Supporting Actor
Don Ameche
Kiss of the Spider Woman
Best Actor
William Hurt
Mask
Best Makeup and Hairstyling
Zoltan Elek
and
Michael Westmore
Molly's Pilgrim
Best Live Action Short Film
Jeffrey D. Brown
Out of Africa
Best Cinematography
David Watkin
Best Sound
Larry Stensvold
,
Gary Alexander
,
Peter Handford
, and
Chris Jenkins
Best Original Score
John Barry
Best Picture
Sydney Pollack
Best Director
Sydney Pollack
Best Production Design
Stephen B. Grimes
and
Josie MacAvin
Best Writing, Adapted Screenplay
Kurt Luedtke
Prizzi's Honor
Best Supporting Actress
Anjelica Huston
Ran
Best Costume Design
Emi Wada
The Trip to Bountiful
Best Actress
Geraldine Page
Up
Best Live Action Short Film
Mike Hoover
Witness
Best Writing, Original Screenplay
Pamela Wallace
,
Earl W. Wallace
, and
William Kelley
Best Film Editing
Thom Noble
Witness to War: Dr. Charlie Clements
Best Documentary
1984
Amadeus
Best Production Design
Patrizia von Brandenstein
and
Karel Černý
Best Costume Design
Theodor Pištěk
Best Sound
Todd Boekelheide
,
Chris Newman
, and
Mark Berger
Best Picture
Saul Zaentz
Best Actor
F. Murray Abraham
Best Makeup and Hairstyling
Paul LeBlanc
and
Dick Smith
Best Writing, Adapted Screenplay
Peter Shaffer
Best Director
Miloš Forman
Anna & Bella
Best Animated Short Film
A Passage to India
Best Original Score
Maurice Jarre
Best Supporting Actress
Peggy Ashcroft
Charade
Best Animated Short Film
Jon Minnis
Indiana Jones and the Temple of Doom
Best Visual Effects
Michael J. McAlister
,
Lorne Peterson
,
George Gibbs
, and
Dennis Muren
Places in the Heart
Best Writing, Original Screenplay
Robert Benton
Best Actress
Sally Field
The Killing Fields
Best Supporting Actor
Haing S. Ngor
Best Film Editing
Jim Clark
Best Cinematography
Chris Menges
The Stone Carvers
Best Documentary
Paul Wagner
and
Marjorie Hunt
The Times of Harvey Milk
Best Documentary Feature Film
Rob Epstein
1983
Boys and Girls
Best Live Action Short Film
Flamenco at 5:15
Best Documentary
Adam Symansky
and
Cynthia Scott
Return of the Jedi
Special Achievement Academy Award
Dennis Muren
and
Ken Ralston
Sundae in New York
Best Animated Short Film
Jimmy Picker
Tender Mercies
Best Actor
Robert Duvall
Best Writing, Original Screenplay
Horton Foote
Terms of Endearment
Best Supporting Actor
Jack Nicholson
Best Picture
James L. Brooks
Best Actress
Shirley MacLaine
Best Director
James L. Brooks
Best Writing, Adapted Screenplay
James L. Brooks
The Right Stuff
Best Sound
Randy Thom
,
Mark Berger
, and
David MacMillan
Best Film Editing
Stephen A. Rotter
,
Douglas Stewart
,
Tom Rolf
,
Lisa Fruchtman
, and
Glenn Farr
Best Original Score
Bill Conti
Best Sound Editing
Yentl
Best Original Song Score
Alan Bergman
,
Marilyn Bergman
, and
Michel Legrand
1982
An Officer and a Gentleman
Best Supporting Actor
Louis Gossett Jr.
A Shocking Accident
Best Live Action Short Film
E.T. the Extra-Terrestrial
Best Sound
Robert Glass
,
Don Digirolamo
, and
Robert Knudson
Best Original Score
John Williams
Best Visual Effects
Carlo Rambaldi
and
Dennis Muren
Best Sound Editing
Ben Burtt
and
Charles L. Campbell
Fanny and Alexander
Best Costume Design
Marik Vos-Lundh
Best Production Design
Susanne Lingheim
and
Anna Asp
Best Cinematography
Sven Nykvist
Gandhi
Best Production Design
Robert W. Laing
,
Stuart Craig
, and
Michael Seirton
Best Picture
Richard Attenborough
Best Director
Richard Attenborough
Best Writing, Original Screenplay
John Briley
Best Costume Design
John Mollo
and
Bhanu Athaiya
Best Actor
Ben Kingsley
Best Cinematography
Ronnie Taylor
and
Billy Williams
Best Film Editing
John Bloom
If You Love This Planet
Best Documentary
Terre Nash
Missing
Best Writing, Adapted Screenplay
Costa-Gavras
and
Donald Stewart
Sophie's Choice
Best Actress
Meryl Streep
The Year of Living Dangerously
Best Supporting Actress
Linda Hunt
Tootsie
Best Supporting Actress
Jessica Lange
Victor/Victoria
Best Original Song Score
Leslie Bricusse
and
Henry Mancini
1981
An American Werewolf in London
Best Makeup and Hairstyling
Rick Baker
Arthur
Best Supporting Actor
John Gielgud
Chariots of Fire
Best Writing, Original Screenplay
Colin Welland
Best Picture
David Puttnam
Best Costume Design
Milena Canonero
Best Original Score
Vangelis
Close Harmony
Best Documentary
Nigel Noble
On Golden Pond
Best Writing, Adapted Screenplay
Ernest Thompson
Best Actress
Katharine Hepburn
Best Actor
Henry Fonda
Quest for Fire
Best Makeup and Hairstyling
Michèle Burke
and
Sarah Monzani
Raiders of the Lost Ark
Best Sound
Gregg Landaker
,
Roy Charman
,
Steve Maslow
, and
Bill Varney
Best Production Design
Leslie Dilley
,
Norman Reynolds
, and
Michael Ford
Best Film Editing
Michael Kahn
Best Visual Effects
Richard Edlund
,
Joe Johnston
, and
Bruce Nicholson
Reds
Best Supporting Actress
Maureen Stapleton
Best Cinematography
Vittorio Storaro
Best Director
Warren Beatty
Tango
Best Animated Short Film
Zbigniew Rybczyński
The Dollar Bottom
Best Live Action Short Film
Lloyd Phillips
Violet
Best Live Action Short Film
Shelley Levinson
and
Paul Kemp
1980
Board and Care
Best Live Action Short Film
Sarah Pillsbury
and
Ron Ellis
Coal Miner's Daughter
Best Actress
Sissy Spacek
Crac
Best Animated Short Film
Frédéric Back
Fame
Best Original Song
Michael Gore
Best Original Score
Michael Gore
Karl Hess: Toward Liberty
Best Documentary
Roland Hallé
Melvin and Howard
Best Writing, Original Screenplay
Bo Goldman
Best Supporting Actress
Mary Steenburgen
Ordinary People
Best Director
Robert Redford
Best Writing, Adapted Screenplay
Alvin Sargent
Best Picture
Ronald L. Schwary
Best Supporting Actor
Timothy Hutton
Raging Bull
Best Film Editing
Thelma Schoonmaker
Best Actor
Robert De Niro
The Empire Strikes Back
Best Sound
Gregg Landaker
,
Bill Varney
, and
Steve Maslow
Special Achievement Academy Award
Dennis Muren
The Fly
Best Animated Short Film
Ferenc Rófusz
1979
Alien
Best Visual Effects
Nick Allder
,
Carlo Rambaldi
,
Brian Johnson
, and
H. R. Giger
A Little Romance
Best Original Score
Georges Delerue
All That Jazz
Best Production Design
Tony Walton
,
Gary J. Brink
,
Edward Stewart
, and
Philip Rosenberg
Best Costume Design
Albert Wolsky
Best Original Song Score
Ralph Burns
Best Film Editing
Alan Heim
Apocalypse Now
Best Sound
Richard Beggs
,
Nathan Boxer
,
Walter Murch
, and
Mark Berger
Best Cinematography
Vittorio Storaro
Being There
Best Supporting Actor
Melvyn Douglas
Breaking Away
Best Writing, Original Screenplay
Steve Tesich
Every Child
Best Animated Short Film
Derek Lamb
Kramer vs. Kramer
Best Picture
Stanley R. Jaffe
Best Actor
Dustin Hoffman
Best Director
Robert Benton
Best Writing, Adapted Screenplay
Robert Benton
Best Supporting Actress
Meryl Streep
Norma Rae
Best Actress
Sally Field
Paul Robeson: Tribute to an Artist
Best Documentary
Saul J. Turell
Tess
Best Cinematography
Ghislain Cloquet
and
Geoffrey Unsworth
Best Production Design
Pierre Guffroy
and
Jack Stephens
Best Costume Design
Anthony Powell
1978
California Suite
Best Supporting Actress
Maggie Smith
Coming Home
Best Writing, Original Screenplay
Robert C. Jones
,
Nancy Dowd
, and
Waldo Salt
Best Actor
Jon Voight
Best Actress
Jane Fonda
Days of Heaven
Best Cinematography
Néstor Almendros
Death on the Nile
Best Costume Design
Anthony Powell
Heaven Can Wait
Best Production Design
George Gaines
,
Paul Sylbert
, and
Edwin O'Donovan
Midnight Express
Best Original Score
Giorgio Moroder
Best Writing, Adapted Screenplay
Oliver Stone
Scared Straight!
Best Documentary Feature Film
Arnold Shapiro
Special Delivery
Best Animated Short Film
John Weldon
and
Eunice Macaulay
Superman
Special Achievement Academy Award
Teenage Father
Best Live Action Short Film
Taylor Hackford
The Buddy Holly Story
Best Original Song Score
Joe Renzetti
The Deer Hunter
Best Supporting Actor
Christopher Walken
Best Sound
C. Darin Knight
,
Richard Portman
,
Aaron Rochin
, and
William L. McCaughey
Best Film Editing
Peter Zinner
Best Picture
Barry Spikings
,
John Peverall
,
Michael Deeley
, and
Michael Cimino
Best Director
Michael Cimino
The Flight of the Gossamer Condor
Best Documentary
Ben Shedd
1977
A Little Night Music
Best Original Song Score
Jonathan Tunick
Annie Hall
Best Actress
Diane Keaton
Best Writing, Original Screenplay
Marshall Brickman
and
Woody Allen
Best Picture
Charles H. Joffe
Best Director
Woody Allen
Close Encounters of the Third Kind
Best Cinematography
Vilmos Zsigmond
Gravity Is My Enemy
Best Documentary
Harlan County U.S.A.
Best Documentary Feature Film
Barbara Kopple
I'll Find a Way
Best Live Action Short Film
Beverly Shaffer
Julia
Best Supporting Actor
Jason Robards
Best Supporting Actress
Vanessa Redgrave
Best Writing, Adapted Screenplay
Alvin Sargent
Star Wars
Best Visual Effects
Richard Edlund
,
Grant McCune
,
John Stears
,
Robert Blalack
, and
John Dykstra
Best Production Design
Norman Reynolds
,
Leslie Dilley
,
Roger Christian
, and
John Barry
Best Original Score
John Williams
Best Sound
Ray West
,
Bob Minkler
,
Don MacDougall
, and
Derek Ball
Best Costume Design
John Mollo
Best Film Editing
Marcia Lucas
,
Paul Hirsch
, and
Richard Chew
The Goodbye Girl
Best Actor
Richard Dreyfuss
The Sand Castle
Best Animated Short Film
Co Hoedeman
Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?
Best Documentary Feature Film
John Korty
1976
All the President's Men
Best Writing, Adapted Screenplay
William Goldman
Best Sound
Arthur Piantadosi
,
James E. Webb
,
Les Fresholtz
, and
Rick Alexander
Best Production Design
George Gaines
and
George Jenkins
Best Supporting Actor
Jason Robards
Bound for Glory
Best Original Song Score
Leonard Rosenman
Best Cinematography
Haskell Wexler
Fellini's Casanova
Best Costume Design
Danilo Donati
In the Region of Ice
Best Live Action Short Film
Peter Werner
and
Andre R. Guttfreund
Leisure
Best Animated Short Film
Suzanne Baker
Network
Best Actor
Peter Finch
Best Writing, Original Screenplay
Paddy Chayefsky
Best Actress
Faye Dunaway
Best Supporting Actress
Beatrice Straight
Number Our Days
Best Documentary
Lynne Littman
Rocky
Best Film Editing
Scott Conrad
and
Richard Halsey
Best Director
John G. Avildsen
Best Picture
Irwin Winkler
and
Robert Chartoff
The End of the Game
Best Documentary
Robin Lehman
and
Claire Wilbur
The Omen
Best Original Score
Jerry Goldsmith
1975
Angel and Big Joe
Best Live Action Short Film
Bert Salzman
Barry Lyndon
Best Production Design
Roy Walker
,
Ken Adam
, and
Vernon Dixon
Best Costume Design
Ulla-Britt Söderlund
and
Milena Canonero
Best Original Song Score
Leonard Rosenman
Best Cinematography
John Alcott
Dog Day Afternoon
Best Writing, Original Screenplay
Frank Pierson
Don't
Best Documentary
Robin Lehman
Great
Best Animated Short Film
Bob Godfrey
Jaws
Best Sound
Robert L. Hoyt
,
John R. Carter
, and
Roger Heman Jr.
Best Original Dramatic Score
John Williams
Best Film Editing
Verna Fields
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Best Picture
Michael Douglas
and
Saul Zaentz
Best Writing, Adapted Screenplay
Lawrence Hauben
and
Bo Goldman
Best Actor
Jack Nicholson
Best Director
Miloš Forman
Best Actress
Louise Fletcher
Shampoo
Best Supporting Actress
Lee Grant
The Sunshine Boys
Best Supporting Actor
George Burns
1974
Alice Doesn't Live Here Anymore
Best Actress
Ellen Burstyn
Chinatown
Best Writing, Original Screenplay
Robert Towne
Closed Mondays
Best Animated Short Film
Bob Gardiner
and
Will Vinton
Earthquake
Best Sound
Ronald Pierce
Harry and Tonto
Best Actor
Art Carney
Hearts and Minds
Best Documentary Feature Film
Bert Schneider
and
Peter Davis
Murder on the Orient Express
Best Supporting Actress
Ingrid Bergman
One-Eyed Men Are Kings
Best Live Action Short Film
Paul Claudon
and
Edmond Séchan
Princeton: A Search for Answers
Best Documentary
Julian Krainin
and
DeWitt Sage
The Godfather Part II
Best Picture
Francis Ford Coppola
,
Fred Roos
, and
Gray Frederickson
Best Original Dramatic Score
Nino Rota
and
Carmine Coppola
Best Production Design
Dean Tavoularis
,
Angelo P. Graham
, and
George R. Nelson
Best Writing, Adapted Screenplay
Mario Puzo
and
Francis Ford Coppola
Best Supporting Actor
Robert De Niro
Best Director
Francis Ford Coppola
The Great Gatsby
Best Original Song Score
Nelson Riddle
Best Costume Design
Theoni V. Aldredge
The Towering Inferno
Best Cinematography
Fred J. Koenekamp
and
Joseph F. Biroc
Best Film Editing
Carl Kress
and
Harold F. Kress
1973
A Touch of Class
Best Actress
Glenda Jackson
Frank Film
Best Animated Short Film
Frank Mouris
Paper Moon
Best Supporting Actress
Tatum O'Neal
Save the Tiger
Best Actor
Jack Lemmon
The Bolero
Best Live Action Short Film
Allan Miller
The Exorcist
Best Sound
Robert Knudson
and
Chris Newman
Best Writing, Adapted Screenplay
William Peter Blatty
The Paper Chase
Best Supporting Actor
John Houseman
The Sting
Best Writing, Original Screenplay
David S. Ward
Best Production Design
Henry Bumstead
and
James W. Payne
Best Picture
Julia Phillips
,
Tony Bill
, and
Michael Phillips
Best Costume Design
Edith Head
Best Director
George Roy Hill
Best Original Song Score
Marvin Hamlisch
Best Film Editing
William Reynolds
The Way We Were
Best Original Dramatic Score
Marvin Hamlisch
1972
Butterflies Are Free
Best Supporting Actress
Eileen Heckart
Cabaret
Best Cinematography
Geoffrey Unsworth
Best Production Design
Herbert Strabel
,
Rolf Zehetbauer
, and
Hans Jürgen Kiebach
Best Actress
Liza Minnelli
Best Director
Bob Fosse
Best Sound
David Hildyard
and
Robert Knudson
Best Supporting Actor
Joel Grey
Best Film Editing
David Bretherton
Best Original Song Score
Ralph Burns
Cries and Whispers
Best Cinematography
Sven Nykvist
Norman Rockwell's World... An American Dream
Best Live Action Short Film
Richard Barclay
The Candidate
Best Writing, Original Screenplay
Jeremy Larner
The Godfather
Best Writing, Adapted Screenplay
Francis Ford Coppola
and
Mario Puzo
Best Actor
Marlon Brando
Best Picture
Albert S. Ruddy
This Tiny World
Best Documentary
Charles Huguenot van der Linden
Travels with My Aunt
Best Costume Design
Anthony Powell
1971
A Christmas Carol
Best Animated Short Film
Richard Williams
Bedknobs and Broomsticks
Best Visual Effects
Danny Lee
and
Eustace Lycett
Centinelas del Silencio
Best Live Action Short Film
Robert Amram
Best Documentary
Robert Amram
Fiddler on the Roof
Best Sound
David Hildyard
and
Gordon K. McCallum
Best Original Song Score
John Williams
Best Cinematography
Oswald Morris
Interviews with My Lai Veterans
Best Documentary
Joseph Strick
Klute
Best Actress
Jane Fonda
Nicholas and Alexandra
Best Production Design
Jack Maxsted
,
Gil Parrondo
,
Vernon Dixon
,
Ernest Archer
, and
John Box
Best Costume Design
Antonio Castillo
and
Yvonne Blake
Shaft
Best Original Song
Isaac Hayes
Summer of '42
Best Original Dramatic Score
Michel Legrand
The Crunch Bird
Best Animated Short Film
Ted Petok
The French Connection
Best Actor
Gene Hackman
Best Writing, Adapted Screenplay
Ernest Tidyman
Best Director
William Friedkin
Best Film Editing
Gerald B. Greenberg
Best Picture
Philip D'Antoni
The Hospital
Best Writing, Original Screenplay
Paddy Chayefsky
The Last Picture Show
Best Supporting Actress
Cloris Leachman
Best Supporting Actor
Ben Johnson
1970
Airport
Best Supporting Actress
Helen Hayes
Cromwell
Best Costume Design
Vittorio Nino Novarese
Is It Always Right to Be Right?
Best Animated Short Film
Nick Bosustow
Let It Be
Best Original Score
John Lennon
,
George Harrison
,
Ringo Starr
, and
Paul McCartney
Love Story
Best Original Score
Francis Lai
M*A*S*H
Best Writing, Adapted Screenplay
Ring Lardner, Jr.
Patton
Best Writing, Original Screenplay
Francis Ford Coppola
and
Edmund H. North
Best Sound
Douglas O. Williams
and
Don J. Bassman
Best Director
Franklin J. Schaffner
Best Production Design
Antonio Mateos
,
Gil Parrondo
,
Pierre-Louis Thévenet
, and
Urie McCleary
Best Film Editing
Hugh S. Fowler
Best Picture
Frank McCarthy
Best Actor
George C. Scott
Ryan's Daughter
Best Cinematography
Freddie Young
Best Supporting Actor
John Mills
The Resurrection of Broncho Billy
Best Live Action Short Film
John Longenecker
Tora! Tora! Tora!
Best Visual Effects
A.D. Flowers
and
L.B. Abbott
1969
Anne of the Thousand Days
Best Costume Design
Margaret Furse
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Best Cinematography
Conrad L. Hall
Best Original Score, no Musical
Burt Bacharach
Best Writing, Original Screenplay
William Goldman
Cactus Flower
Best Supporting Actress
Goldie Hawn
Czechoslovakia 1968
Best Documentary
Robert M. Fresco
and
Denis Sanders
Hello, Dolly!
Best Production Design
Herman A. Blumenthal
,
Raphael Bretton
,
George James Hopkins
,
Walter M. Scott
,
Jack Martin Smith
, and
John DeCuir
Best Sound
Murray Spivack
and
Jack Solomon
Best Original Musical Score
Lennie Hayton
and
Lionel Newman
It's Tough to Be a Bird
Best Animated Short Film
Ward Kimball
Marooned
Best Visual Effects
Robie Robinson
Midnight Cowboy
Best Director
John Schlesinger
Best Picture
Jerome Hellman
Best Writing, Adapted Screenplay
Waldo Salt
The Magic Machines
Best Live Action Short Film
The Prime of Miss Jean Brodie
Best Actress
Maggie Smith
They Shoot Horses, Don't They?
Best Supporting Actor
Gig Young
True Grit
Best Actor
John Wayne
Women in Love
Best Actress
Glenda Jackson
Z
Best Film Editing
Françoise Bonnot
Best International Feature Film
Costa-Gavras
1968
2001: A Space Odyssey
Best Visual Effects
Stanley Kubrick
Bullitt
Best Film Editing
Frank P. Keller
Charly
Best Actor
Cliff Robertson
Funny Girl
Best Actress
Barbra Streisand
Journey Into Self
Best Documentary Feature Film
Bill McGaw
Oliver!
Best Picture
John Woolf
Best Production Design
Ken Muggleston
,
John Box
,
Vernon Dixon
, and
Terence Marsh
Best Original Musical Score
Johnny Green
Best Director
Carol Reed
Robert Kennedy Remembered
Best Live Action Short Film
Charles Guggenheim
Romeo and Juliet
Best Cinematography
Pasqualino De Santis
Best Costume Design
Danilo Donati
Rosemary's Baby
Best Supporting Actress
Ruth Gordon
The Lion in Winter
Best Original Score, no Musical
John Barry
Best Writing, Adapted Screenplay
James Goldman
Best Actress
Katharine Hepburn
The Producers
Best Writing, Original Screenplay
Mel Brooks
The Subject Was Roses
Best Supporting Actor
Jack Albertson
Why Man Creates
Best Documentary
Saul Bass
Winnie the Pooh and the Blustery Day
Best Animated Short Film
Walt Disney
1967
A Place to Stand
Best Live Action Short Film
Christopher Chapman
Bonnie and Clyde
Best Supporting Actress
Estelle Parsons
Best Cinematography
Burnett Guffey
Camelot
Best Production Design
John Brown
,
Edward Carrere
, and
John Truscott
Best Score, Adaptation or Treatment
Alfred Newman
and
Ken Darby
Best Costume Design
John Truscott
Cool Hand Luke
Best Supporting Actor
George Kennedy
Doctor Dolittle
Best Special Effects
L.B. Abbott
Guess Who's Coming to Dinner
Best Writing, Original Screenplay
William Rose
Best Actress
Katharine Hepburn
In the Heat of the Night
Best Film Editing
Hal Ashby
Best Picture
Walter Mirisch
Best Actor
Rod Steiger
Best Writing, Adapted Screenplay
Stirling Silliphant
The Box
Best Animated Short Film
Fred Wolf
The Dirty Dozen
Best Sound Editing
John Poyner
The Graduate
Best Director
Mike Nichols
The Redwoods
Best Documentary
Mark Jonathan Harris
Thoroughly Modern Millie
Best Original Score
Elmer Bernstein
Young Americans
Best Documentary Feature Film
Robert Cohn
and
Alexander Grasshoff
1966
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Best Score, Adaptation or Treatment
Ken Thorne
A Herb Alpert & the Tijuana Brass Double Feature
Best Animated Short Film
Faith Hubley
and
John Hubley
A Man and a Woman
Best Writing, Original Screenplay
Claude Lelouch
and
Pierre Uytterhoeven
A Man for All Seasons
Best Actor
Paul Scofield
Best Cinematography, Color
Ted Moore
Best Costume Design, Color
Elizabeth Haffenden
and
Joan Bridge
Best Director
Fred Zinnemann
Best Writing, Adapted Screenplay
Robert Bolt
A Year Towards Tomorrow
Best Documentary
Edmond Levy
Born Free
Best Original Score
John Barry
Fantastic Voyage
Best Art Direction, Color
Walter M. Scott
,
Jack Martin Smith
,
Dale Hennesy
, and
Stuart A. Reiss
Best Visual Effects
Art Cruickshank
Grand Prix
Best Film Editing
Frank Santillo
,
Stu Linder
,
Henry Berman
, and
Fredric Steinkamp
Best Sound
Franklin Milton
Best Sound Editing
Gordon Daniel
The Fortune Cookie
Best Supporting Actor
Walter Matthau
The War Game
Best Documentary Feature Film
Peter Watkins
Who's Afraid of Virginia Woolf?
Best Supporting Actress
Sandy Dennis
Best Costume Design, Black-and-White
Irene Sharaff
Best Actress
Elizabeth Taylor
Best Art Direction, Black and White
Richard Sylbert
and
George James Hopkins
Best Cinematography, Black-and-White
Haskell Wexler
1965
A Patch of Blue
Best Supporting Actress
Shelley Winters
A Thousand Clowns
Best Supporting Actor
Martin Balsam
Cat Ballou
Best Actor
Lee Marvin
Darling
Best Costume Design, Black-and-White
Julie Harris
Best Actress
Julie Christie
Best Writing, Original Screenplay
Frederic Raphael
Doctor Zhivago
Best Art Direction, Color
Dario Simoni
,
John Box
, and
Terence Marsh
Best Costume Design, Color
Phyllis Dalton
Best Original Score
Maurice Jarre
Best Writing, Adapted Screenplay
Robert Bolt
Best Cinematography, Color
Freddie Young
Ship of Fools
Best Cinematography, Black-and-White
Ernest Laszlo
Best Art Direction, Black and White
Robert Clatworthy
and
Joseph Kish
The Chicken
Best Live Action Short Film
Claude Berri
The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics
Best Animated Short Film
Chuck Jones
and
Les Goldman
The Great Race
Best Sound Editing
Treg Brown
The Sound of Music
Best Picture
Robert Wise
Best Sound
James Corcoran
Best Film Editing
William Reynolds
Best Director
Robert Wise
Best Score, Adaptation or Treatment
Irwin Kostal
Thunderball
Best Visual Effects
John Stears
Wild Wings
Best Live Action Short Film
Edgar Anstey
1964
7 Faces of Dr. Lao
Academy Honorary Award
William Tuttle
Becket
Best Writing, Adapted Screenplay
Edward Anhalt
Casals Conducts: 1964
Best Live Action Short Film
Edward Schreiber
Chagall
Best Documentary
Simon Schiffrin
Father Goose
Best Writing, Original Screenplay
Peter Stone
,
S.H. Barnett
, and
Frank Tarloff
Goldfinger
Best Sound Editing
Norman Wanstall
Mary Poppins
Best Original Score
Richard M. Sherman
and
Robert B. Sherman
Best Film Editing
Cotton Warburton
Best Visual Effects
Eustace Lycett
,
Hamilton Luske
, and
Peter Ellenshaw
Best Actress
Julie Andrews
My Fair Lady
Best Sound
George Groves
Best Picture
Jack L. Warner
Best Actor
Rex Harrison
Best Director
George Cukor
Best Cinematography, Color
Harry Stradling Sr.
Best Art Direction, Color
George James Hopkins
,
Gene Allen
, and
Cecil Beaton
Best Score, Adaptation or Treatment
André Previn
Best Costume Design, Color
Cecil Beaton
The Night of the Iguana
Best Costume Design, Black-and-White
Dorothy Jeakins
The Pink Phink
Best Animated Short Film
Friz Freleng
and
David H. DePatie
To Be Alive!
Best Documentary
Francis Thompson
Topkapi
Best Supporting Actor
Peter Ustinov
Zorba the Greek
Best Art Direction, Black and White
Vassilis Photopoulos
Best Supporting Actress
Lila Kedrova
Best Cinematography, Black-and-White
Walter Lassally
1963
8½
Best Costume Design, Black-and-White
Piero Gherardi
America America
Best Art Direction, Black and White
Gene Callahan
Cleopatra
Best Art Direction, Color
Elven Webb
,
Jack Martin Smith
,
Paul S. Fox
,
Boris Juraga
,
Hilyard M. Brown
,
Maurice Pelling
,
Walter M. Scott
,
Ray Moyer
,
Herman A. Blumenthal
, and
John DeCuir
Best Costume Design, Color
Renié
,
Irene Sharaff
, and
Vittorio Nino Novarese
Best Visual Effects
Emil Kosa Jr.
Best Cinematography, Color
Leon Shamroy
Hud
Best Actress
Patricia Neal
Best Cinematography, Black-and-White
James Wong Howe
Best Supporting Actor
Melvyn Douglas
Irma la Douce
Best Score, Adaptation or Treatment
André Previn
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
Best Sound Editing
Lilies of the Field
Best Actor
Sidney Poitier
The Critic
Best Animated Short Film
The V.I.P.s
Best Supporting Actress
Margaret Rutherford
Tom Jones
Best Picture
Tony Richardson
Best Writing, Adapted Screenplay
John Osborne
Best Original Score
John Addison
Best Director
Tony Richardson
1962
Black Fox: The Rise and Fall of Adolf Hitler
Best Documentary Feature Film
Louis Clyde Stoumen
Happy Anniversary
Best Live Action Short Film
Jean-Claude Carrière
and
Pierre Étaix
How the West Was Won
Best Film Editing
Harold F. Kress
Best Sound
Franklin Milton
Best Writing, Original Screenplay
James R. Webb
Lawrence of Arabia
Best Art Direction, Color
John Stoll
,
Dario Simoni
, and
John Box
Best Cinematography, Color
Freddie Young
Best Picture
Sam Spiegel
Best Sound
John Cox
Best Director
David Lean
Best Film Editing
Anne V. Coates
Best Original Score
Maurice Jarre
Sweet Bird of Youth
Best Supporting Actor
Ed Begley
The Hole
Best Animated Short Film
John Hubley
and
Faith Hubley
The Longest Day
Best Cinematography, Black-and-White
Walter Wottitz
and
Jean Bourgoin
Best Special Effects
R.A. MacDonald
and
Jacques Maumont
The Miracle Worker
Best Actress
Anne Bancroft
Best Supporting Actress
Patty Duke
The Music Man
Best Score, Adaptation or Treatment
Ray Heindorf
The Wonderful World of the Brothers Grimm
Best Costume Design, Color
Mary Wills
To Kill a Mockingbird
Best Art Direction, Black and White
Henry Bumstead
,
Alexander Golitzen
, and
Oliver Emert
Best Actor
Gregory Peck
Best Writing, Adapted Screenplay
Horton Foote
What Ever Happened to Baby Jane?
Best Costume Design, Black-and-White
Norma Koch
1961
An Occurrence at Owl Creek Bridge
Best Live Action Short Film
Marcel Ichac
A Tribute to Dylan Thomas
Best Documentary
Jack Howells
Breakfast at Tiffany's
Best Original Dramatic or Comedy Score
Henry Mancini
Divorce Italian Style
Best Writing, Original Screenplay
Alfredo Giannetti
,
Ennio De Concini
, and
Pietro Germi
Judgment at Nuremberg
Best Writing, Adapted Screenplay
Abby Mann
Best Actor
Maximilian Schell
Munro
Best Animated Short Film
William L. Snyder
Project Hope
Best Documentary
Frank P. Bibas
Sky Above and Mud Beneath
Best Documentary Feature Film
Arthur Cohn
Splendor in the Grass
Best Writing, Original Screenplay
William Inge
The Guns of Navarone
Best Special Effects
Chris Greenham
The Hustler
Best Cinematography, Black-and-White
Eugen Schüfftan
Best Art Direction, Black and White
Harry Horner
and
Gene Callahan
West Side Story
Best Supporting Actor
George Chakiris
Best Picture
Robert Wise
Best Original Musical Score
Sid Ramin
,
Saul Chaplin
,
Irwin Kostal
, and
Johnny Green
Best Costume Design, Color
Irene Sharaff
Best Supporting Actress
Rita Moreno
Best Film Editing
Thomas Stanford
Best Art Direction, Color
Boris Leven
and
Victor A. Gangelin
Best Cinematography, Color
Daniel L. Fapp
Best Sound
Best Director
Jerome Robbins
and
Robert Wise
1960
BUtterfield 8
Best Actress
Elizabeth Taylor
Day of the Painter
Best Live Action Short Film
Elmer Gantry
Best Actor
Burt Lancaster
Best Writing, Adapted Screenplay
Richard Brooks
Best Supporting Actress
Shirley Jones
Exodus
Best Original Dramatic or Comedy Score
Ernest Gold
Giuseppina
Best Documentary
James Hill
La Dolce Vita
Best Costume Design, Black-and-White
Piero Gherardi
Song Without End
Best Original Musical Score
Harry Sukman
and
Morris Stoloff
Sons and Lovers
Best Cinematography, Black-and-White
Freddie Francis
Spartacus
Best Art Direction, Color
Alexander Golitzen
,
Eric Orbom
,
Russell A. Gausman
, and
Julia Heron
Best Costume Design, Color
Fred Valles
and
Bill Thomas
Best Cinematography, Color
Russell Metty
Best Supporting Actor
Peter Ustinov
The Alamo
Best Sound
The Apartment
Best Art Direction, Black and White
Edward G. Boyle
and
Alexandre Trauner
Best Writing, Original Screenplay
Billy Wilder
and
I. A. L. Diamond
Best Director
Billy Wilder
Best Film Editing
Daniel Mandell
Best Picture
Billy Wilder
The Facts of Life
Best Costume Design, Black-and-White
Edith Head
and
Edward Stevenson
The Horse with the Flying Tail
Best Documentary Feature Film
Larry Lansburgh
The Time Machine
Best Special Effects
Gene Warren
Two Women
Best Actress
Sophia Loren
1959
Ben-Hur
Best Costume Design, Color
Elizabeth Haffenden
Best Sound
Franklin Milton
Best Art Direction, Color
Edward C. Carfagno
,
William A. Horning
, and
Hugh Hunt
Best Cinematography, Color
Robert Surtees
Best Special Effects
R.A. MacDonald
and
A. Arnold Gillespie
Best Supporting Actor
Hugh Griffith
Best Film Editing
John D. Dunning
and
Ralph E. Winters
Best Picture
Sam Zimbalist
Best Actor
Charlton Heston
Best Original Score
Miklós Rózsa
Best Director
William Wyler
Moonbird
Best Animated Short Film
John Hubley
Pillow Talk
Best Writing, Original Screenplay
Russell Rouse
,
Clarence Greene
,
Maurice Richlin
, and
Stanley Shapiro
Porgy and Bess
Best Original Musical Score
André Previn
and
Ken Darby
Room at the Top
Best Actress
Simone Signoret
Best Writing, Adapted Screenplay
Neil Paterson
Serengeti Shall Not Die
Best Documentary Feature Film
Bernhard Grzimek
Some Like It Hot
Best Costume Design, Black-and-White
Orry-Kelly
The Diary of Anne Frank
Best Cinematography, Black-and-White
William C. Mellor
Best Art Direction, Black and White
Lyle R. Wheeler
,
George W. Davis
,
Stuart A. Reiss
, and
Walter M. Scott
Best Supporting Actress
Shelley Winters
The Golden Fish
Best Live Action Short Film
Jacques-Yves Cousteau
1958
Ama Girls
Best Documentary
Ben Sharpsteen
Gigi
Best Director
Vincente Minnelli
Best Film Editing
Adrienne Fazan
Best Production Design
William A. Horning
,
F. Keogh Gleason
,
E. Preston Ames
, and
Henry Grace
Best Original Musical Score
André Previn
Best Costume Design
Cecil Beaton
Best Writing, Adapted Screenplay
Alan Jay Lerner
Best Picture
Arthur Freed
Best Cinematography, Color
Joseph Ruttenberg
Glass
Best Documentary
Bert Haanstra
Grand Canyon
Best Live Action Short Film
Walt Disney
I Want to Live!
Best Actress
Susan Hayward
Knighty Knight Bugs
Best Animated Short Film
John W. Burton
Separate Tables
Best Actor
David Niven
Best Supporting Actress
Wendy Hiller
South Pacific
Best Sound
The Big Country
Best Supporting Actor
Burl Ives
The Defiant Ones
Best Writing, Original Screenplay
Harold Jacob Smith
and
Nedrick Young
Best Cinematography, Black-and-White
Sam Leavitt
The Old Man and the Sea
Best Original Dramatic or Comedy Score
Dimitri Tiomkin
Tom Thumb
Best Special Effects
Tom Howard
White Wilderness
Best Documentary Feature Film
Ben Sharpsteen
1957
Albert Schweitzer
Best Documentary Feature Film
Jerome Hill
Birds Anonymous
Best Animated Short Film
Edward Selzer
Designing Woman
Best Writing, Original Screenplay
George Wells
Les Girls
Best Costume Design
Orry-Kelly
Sayonara
Best Supporting Actress
Miyoshi Umeki
Best Supporting Actor
Red Buttons
Best Production Design
Robert Priestley
and
Ted Haworth
Best Sound
George Groves
The Bridge on the River Kwai
Best Writing, Adapted Screenplay
Michael Wilson
,
Pierre Boulle
, and
Carl Foreman
Best Film Editing
Peter Taylor
Best Cinematography
Jack Hildyard
Best Score, Adaptation or Treatment
Malcolm Arnold
Best Actor
Alec Guinness
Best Director
David Lean
Best Picture
Sam Spiegel
The Enemy Below
Best Special Effects
The Three Faces of Eve
Best Actress
Joanne Woodward
The Wetback Hound
Best Live Action Short Film
Larry Lansburgh
1956
Anastasia
Best Actress
Ingrid Bergman
Around the World in Eighty Days
Best Original Dramatic or Comedy Score
Victor Young
Best Film Editing
Paul Weatherwax
and
Gene Ruggiero
Best Writing, Adapted Screenplay
James Poe
,
S.J. Perelman
, and
John Farrow
Best Cinematography, Color
Lionel Lindon
Best Picture
Mike Todd
Crashing the Water Barrier
Best Live Action Short Film, One-Reel
Konstantin Kalser
Giant
Best Director
George Stevens
Lust for Life
Best Supporting Actor
Anthony Quinn
Mister Magoo's Puddle Jumper
Best Animated Short Film
Stephen Bosustow
Somebody Up There Likes Me
Best Art Direction, Black and White
Cedric Gibbons
,
F. Keogh Gleason
,
Malcolm Brown
, and
Edwin B. Willis
Best Cinematography, Black-and-White
Joseph Ruttenberg
Best Production Design
Malcolm Brown
The Brave One
Best Story
Dalton Trumbo
The Face of Lincoln
Best Short Subject, Two-reel
The King and I
Best Costume Design, Color
Irene Sharaff
Best Art Direction, Color
Lyle R. Wheeler
,
Walter M. Scott
,
John DeCuir
, and
Paul S. Fox
Best Actor
Yul Brynner
Best Original Musical Score
Alfred Newman
and
Ken Darby
Best Sound
Carlton W. Faulkner
The Red Balloon
Best Writing, Original Screenplay
Albert Lamorisse
The Silent World
Best Documentary Feature Film
Jacques-Yves Cousteau
The Solid Gold Cadillac
Best Costume Design, Black-and-White
Jean Louis
The Ten Commandments
Best Special Effects
John P. Fulton
The True Story of the Civil War
Best Documentary
Louis Clyde Stoumen
Written on the Wind
Best Supporting Actress
Dorothy Malone
1955
East of Eden
Best Supporting Actress
Jo Van Fleet
I'll Cry Tomorrow
Best Costume Design, Black-and-White
Helen Rose
Interrupted Melody
Best Writing, Original Screenplay
Sonya Levien
and
William Ludwig
Love Is a Many-Splendored Thing
Best Costume Design, Color
Charles LeMaire
Best Original Dramatic or Comedy Score
Alfred Newman
Love Me or Leave Me
Best Story
Daniel Fuchs
Marty
Best Picture
Harold Hecht
Best Writing, Adapted Screenplay
Paddy Chayefsky
Best Actor
Ernest Borgnine
Best Director
Delbert Mann
Men Against the Arctic
Best Documentary
Walt Disney
Mister Roberts
Best Supporting Actor
Jack Lemmon
Oklahoma!
Best Sound
Best Original Musical Score
Adolph Deutsch
and
Robert Russell Bennett
Picnic
Best Film Editing
Charles Nelson
and
William A. Lyon
Best Art Direction, Color
Jo Mielziner
,
William Flannery
, and
Robert Priestley
Speedy Gonzales
Best Animated Short Film
Edward Selzer
Survival City
Best Live Action Short Film, One-Reel
The Bespoke Overcoat
Best Short Subject, Two-reel
George K. Arthur
The Rose Tattoo
Best Art Direction, Black and White
Tambi Larsen
,
Sam Comer
,
Arthur Krams
, and
Hal Pereira
Best Cinematography, Black-and-White
James Wong Howe
Best Actress
Anna Magnani
To Catch a Thief
Best Cinematography, Color
Robert Burks
1954
20,000 Leagues Under the Sea
Best Art Direction, Color
Emile Kuri
and
John Meehan
A Time Out of War
Best Short Subject, Two-reel
Denis Sanders
and
Terry Sanders
Broken Lance
Best Story
Philip Yordan
La Strada
Best International Feature Film
Carlo Ponti
and
Dino De Laurentiis
On the Waterfront
Best Supporting Actress
Eva Marie Saint
Best Picture
Sam Spiegel
Best Director
Elia Kazan
Best Film Editing
Gene Milford
Best Writing, Original Screenplay
Budd Schulberg
Best Actor
Marlon Brando
Best Cinematography, Black-and-White
Boris Kaufman
Best Art Direction, Black and White
Richard Day
Sabrina
Best Costume Design, Black-and-White
Edith Head
Seven Brides for Seven Brothers
Best Original Musical Score
Adolph Deutsch
and
Saul Chaplin
The Barefoot Contessa
Best Supporting Actor
Edmond O'Brien
The Country Girl
Best Writing, Adapted Screenplay
George Seaton
Best Actress
Grace Kelly
The Glenn Miller Story
Best Sound
Leslie I. Carey
The High and the Mighty
Best Original Dramatic or Comedy Score
Dimitri Tiomkin
The Unconquered
Best Documentary Feature Film
Nancy Hamilton
The Vanishing Prairie
Best Documentary Feature Film
Walt Disney
This Mechanical Age
Best Live Action Short Film, One-Reel
Robert Youngson
Three Coins in the Fountain
Best Cinematography, Color
Milton Krasner
When Magoo Flew
Best Animated Short Film
Stephen Bosustow
1953
Bear Country
Best Short Subject, Two-reel
Walt Disney
Call Me Madam
Best Original Musical Score
Alfred Newman
From Here to Eternity
Best Picture
Buddy Adler
Best Sound
John P. Livadary
Best Supporting Actor
Frank Sinatra
Best Cinematography, Black-and-White
Burnett Guffey
Best Supporting Actress
Donna Reed
Best Director
Fred Zinnemann
Best Film Editing
William A. Lyon
Best Writing, Adapted Screenplay
Daniel Taradash
Gate of Hell
Best Costume Design, Color
Johann Mouse
Best Animated Short Film
Fred Quimby
Julius Caesar
Best Art Direction, Black and White
Hugh Hunt
,
Edward C. Carfagno
,
Cedric Gibbons
, and
Edwin B. Willis
Lili
Best Original Dramatic or Comedy Score
Bronislau Kaper
Overture to The Merry Wives of Windsor
Best Live Action Short Film, One-Reel
Johnny Green
Roman Holiday
Best Actress
Audrey Hepburn
Best Story
Dalton Trumbo
Best Costume Design, Black-and-White
Edith Head
Shane
Best Cinematography, Color
Loyal Griggs
Stalag 17
Best Actor
William Holden
The Alaskan Eskimo
Best Documentary
Walt Disney
The Living Desert
Best Documentary Feature Film
Walt Disney
The Robe
Best Art Direction, Color
Paul S. Fox
,
George W. Davis
,
Lyle R. Wheeler
, and
Walter M. Scott
Best Costume Design, Color
Emile Santiago
and
Charles LeMaire
The Sea Around Us
Best Documentary Feature Film
Irwin Allen
Titanic
Best Writing, Original Screenplay
Walter Reisch
,
Charles Brackett
, and
Richard L. Breen
Toot, Whistle, Plunk and Boom
Best Animated Short Film
Walt Disney
1952
Come Back, Little Sheba
Best Actress
Shirley Booth
High Noon
Best Film Editing
Elmo Williams
and
Harry Gerstad
Best Original Dramatic or Comedy Score
Dimitri Tiomkin
Best Actor
Gary Cooper
Best Original Song
Light in the Window: The Art of Vermeer
Best Live Action Short Film, One-Reel
Boris Vermont
Limelight
Best Original Dramatic Score
Charlie Chaplin
Moulin Rouge
Best Art Direction, Color
Paul Sheriff
Best Costume Design, Color
Neighbours
Best Documentary
Norman McLaren
The African Queen
Best Actor
Humphrey Bogart
The Bad and the Beautiful
Best Art Direction, Black and White
F. Keogh Gleason
,
Cedric Gibbons
,
Edward C. Carfagno
, and
Edwin B. Willis
Best Writing, Adapted Screenplay
Charles Schnee
Best Supporting Actress
Gloria Grahame
Best Cinematography, Black-and-White
Robert Surtees
Best Costume Design, Black-and-White
Helen Rose
The Greatest Show on Earth
Best Story
Fredric M. Frank
,
Frank Cavett
, and
Theodore St. John
Best Picture
Cecil B. DeMille
The Quiet Man
Best Cinematography, Color
Winton C. Hoch
and
Archie Stout
Best Director
John Ford
The Two Mouseketeers
Best Animated Short Film
Fred Quimby
Viva Zapata!
Best Supporting Actor
Anthony Quinn
Water Birds
Best Short Subject, Two-reel
Walt Disney
With a Song in My Heart
Best Original Musical Score
Alfred Newman
1951
An American in Paris
Best Art Direction, Color
Cedric Gibbons
,
E. Preston Ames
,
F. Keogh Gleason
, and
Edwin B. Willis
Best Original Musical Score
Saul Chaplin
and
Johnny Green
Best Cinematography, Color
John Alton
and
Alfred Gilks
Best Writing, Original Screenplay
Alan Jay Lerner
Best Costume Design, Color
Orry-Kelly
and
Irene Sharaff
Best Picture
Arthur Freed
Best Costume Design
Walter Plunkett
A Place in the Sun
Best Writing, Adapted Screenplay
Michael Wilson
and
Harry Brown
Best Film Editing
William Hornbeck
Best Costume Design, Black-and-White
Edith Head
Best Director
George Stevens
Best Cinematography, Black-and-White
William C. Mellor
Best Original Dramatic or Comedy Score
Franz Waxman
A Streetcar Named Desire
Best Supporting Actress
Kim Hunter
Best Art Direction, Black and White
Richard Day
and
George James Hopkins
Best Supporting Actor
Karl Malden
Best Actress
Vivien Leigh
Benjy
Best Documentary
Fred Zinnemann
Nature's Half Acre
Best Short Subject, Two-reel
Walt Disney
The Great Caruso
Best Sound
Douglas Shearer
The Lavender Hill Mob
Best Writing, Original Screenplay
T. E. B. Clarke
World of Kids
Best Live Action Short Film, One-Reel
Robert Youngson
1950
All About Eve
Best Sound
Best Costume Design, Black-and-White
Edith Head
and
Charles LeMaire
Best Director
Joseph L. Mankiewicz
Best Supporting Actor
George Sanders
Best Writing, Adapted Screenplay
Joseph L. Mankiewicz
Annie Get Your Gun
Best Original Musical Score
Roger Edens
and
Adolph Deutsch
Aquatic House Party
Best Live Action Short Film, One-Reel
Jack Eaton
Beaver Valley
Best Short Subject, Two-reel
Walt Disney
Born Yesterday
Best Actress
Judy Holliday
Cyrano de Bergerac
Best Actor
José Ferrer
Gerald McBoing-Boing
Best Animated Short Film
Stephen Bosustow
Grandad of Races
Best Live Action Short Film, One-Reel
Gordon Hollingshead
Harvey
Best Supporting Actress
Josephine Hull
King Solomon's Mines
Best Film Editing
Conrad A. Nervig
and
Ralph E. Winters
Best Cinematography, Color
Robert Surtees
Kon-Tiki
Best Documentary Feature Film
Olle Nordemar
Panic in the Streets
Best Story
Edna Anhalt
and
Edward Anhalt
Seven Days to Noon
Best Story
Paul Dehn
and
James Bernard
Sunset Boulevard
Best Writing, Original Screenplay
Billy Wilder
,
D.M. Marshman Jr.
, and
Charles Brackett
Best Art Direction, Black and White
John Meehan
,
Sam Comer
,
Ray Moyer
, and
Hans Dreier
Best Original Dramatic or Comedy Score
Franz Waxman
The Titan: Story of Michelangelo
Best Documentary Feature Film
Robert Snyder
Why Korea?
Best Documentary
1949
A Chance to Live
Best Documentary
Richard De Rochemont
A Letter to Three Wives
Best Director
Joseph L. Mankiewicz
Best Writing, Adapted Screenplay
Joseph L. Mankiewicz
All the King's Men
Best Actor
Broderick Crawford
Best Supporting Actress
Mercedes McCambridge
Battleground
Best Cinematography, Black-and-White
Paul Vogel
Best Writing, Original Screenplay
Robert Pirosh
Champion
Best Film Editing
Harry Gerstad
For Scent-imental Reasons
Best Animated Short Film
Edward Selzer
Little Women
Best Art Direction, Color
Cedric Gibbons
,
Paul Groesse
,
Jack D. Moore
, and
Edwin B. Willis
On the Town
Best Original Musical Score
Roger Edens
and
Lennie Hayton
Samson and Delilah
Best Costume Design, Color
Dorothy Jeakins
,
Gwen Wakeling
,
Elois Jenssen
,
Gile Steele
,
Edith Head
, and
Eloise Jensson
Best Art Direction, Color
Hans Dreier
,
Sam Comer
,
Ray Moyer
, and
Walter H. Tyler
She Wore a Yellow Ribbon
Best Cinematography, Color
Winton C. Hoch
So Much for So Little
Best Documentary
Edward Selzer
The Heiress
Best Art Direction, Black and White
Harry Horner
,
John Meehan
, and
Emile Kuri
Best Costume Design, Black-and-White
Gile Steele
and
Edith Head
Best Original Dramatic or Comedy Score
Aaron Copland
Best Actress
Olivia de Havilland
The Stratton Story
Best Story
Douglas Morrow
The Third Man
Best Cinematography, Black-and-White
Robert Krasker
Twelve O'Clock High
Best Supporting Actor
Dean Jagger
1948
Adventures of Don Juan
Best Costume Design, Color
Travilla
,
Leah Rhodes
, and
Marjorie Best
Design for Death
Best Documentary Feature Film
Sid Rogell
,
Richard Fleischer
, and
Theron Warth
Easter Parade
Best Original Musical Score
Roger Edens
and
Johnny Green
Goodbye, Miss Turlock
Best Live Action Short Film, One-Reel
Herbert Moulton
Hamlet
Best Art Direction, Black and White
Roger K. Furse
and
Carmen Dillon
Best Costume Design, Black-and-White
Roger K. Furse
Best Actor
Laurence Olivier
Joan of Arc
Best Costume Design, Color
Dorothy Jeakins
Best Cinematography, Color
Joseph A. Valentine
,
William V. Skall
, and
Winton C. Hoch
Johnny Belinda
Best Actress
Jane Wyman
Key Largo
Best Supporting Actress
Claire Trevor
Portrait of Jennie
Best Special Effects
J. McMillan Johnson
,
James G. Stewart
,
Clarence Slifer
, and
Paul Eagler
Seal Island
Best Short Subject, Two-reel
Walt Disney
The Little Orphan
Best Animated Short Film
Fred Quimby
The Naked City
Best Film Editing
Paul Weatherwax
Best Cinematography, Black-and-White
William H. Daniels
The Red Shoes
Best Art Direction, Color
Hein Heckroth
and
Arthur Lawson
Best Original Dramatic or Comedy Score
Brian Easdale
The Search
Best Story
Richard Schweizer
and
David Wechsler
The Secret Land
Best Documentary Feature Film
Orville O. Dull
The Treasure of the Sierra Madre
Best Supporting Actor
Walter Huston
Best Director
John Huston
Best Writing, Adapted Screenplay
John Huston
Van Gogh
Best Short Subject, Two-reel
Robert Hessens
and
Gaston Diehl
1947
A Double Life
Best Actor
Ronald Colman
Best Original Score
Miklós Rózsa
Black Narcissus
Best Cinematography, Color
Jack Cardiff
Best Art Direction, Color
Alfred Junge
Body and Soul
Best Film Editing
Robert Parrish
and
Francis D. Lyon
Climbing the Matterhorn
Best Short Subject, Two-reel
Irving Allen
Gentleman's Agreement
Best Supporting Actress
Celeste Holm
Best Director
Elia Kazan
Green Dolphin Street
Best Special Effects
Warren Newcombe
,
A. Arnold Gillespie
, and
Douglas Shearer
Miracle on 34th Street
Best Supporting Actor
Edmund Gwenn
Best Story
Valentine Davies
Best Writing, Adapted Screenplay
George Seaton
Mother Wore Tights
Best Original Musical Score
Alfred Newman
Symphony of a City
Best Live Action Short Film, One-Reel
The Bachelor and the Bobby-Soxer
Best Writing, Original Screenplay
Sidney Sheldon
The Bishop's Wife
Best Sound
The Cat Concerto
Best Animated Short Film
Fred Quimby
The Farmer's Daughter
Best Actress
Loretta Young
Tweetie Pie
Best Animated Short Film
Edward Selzer
1946
A Boy and His Dog
Best Short Subject, Two-reel
Gordon Hollingshead
Anna and the King of Siam
Best Art Direction, Black and White
Lyle R. Wheeler
,
William S. Darling
,
Frank E. Hughes
, and
Thomas Little
Best Cinematography, Black-and-White
Arthur C. Miller
Facing Your Danger
Best Live Action Short Film, One-Reel
Gordon Hollingshead
Great Expectations
Best Art Direction, Black and White
John Bryan
and
Wilfred Shingleton
Best Cinematography, Black-and-White
Guy Green
Seeds of Destiny
Best Documentary
The Best Years of Our Lives
Best Actor
Fredric March
Best Original Dramatic or Comedy Score
Hugo Friedhofer
Best Supporting Actor
Harold Russell
Best Writing, Adapted Screenplay
Robert E. Sherwood
Best Film Editing
Daniel Mandell
Best Director
William Wyler
The Jolson Story
Best Sound
John P. Livadary
Best Original Musical Score
Morris Stoloff
The Razor's Edge
Best Supporting Actress
Anne Baxter
The Yearling
Best Art Direction, Color
Paul Groesse
,
Cedric Gibbons
, and
Edwin B. Willis
Best Cinematography, Color
Arthur E. Arling
,
Charles Rosher
, and
Leonard Smith
To Each His Own
Best Actress
Olivia de Havilland
1945
Anchors Aweigh
Best Original Musical Score
George Stoll
A Tree Grows in Brooklyn
Best Supporting Actor
James Dunn
Blithe Spirit
Best Special Effects
Tom Howard
Blood on the Sun
Best Art Direction, Black and White
Wiard B. Ihnen
and
A. Roland Fields
Leave Her to Heaven
Best Cinematography, Color
Leon Shamroy
Mildred Pierce
Best Actress
Joan Crawford
National Velvet
Best Film Editing
Robert Kern
Best Supporting Actress
Anne Revere
Perfect Strangers
Best Story
Clemence Dane
Quiet Please!
Best Animated Short Film
Fred Quimby
Spellbound
Best Original Score
Miklós Rózsa
Stairway to Light
Best Live Action Short Film, One-Reel
Herbert Moulton
Star in the Night
Best Short Subject, Two-reel
Gordon Hollingshead
The Bells of St. Mary's
Best Sound
Stephen Dunn
The House I Live In
Academy Honorary Award
Mervyn LeRoy
The House on 92nd Street
Best Story
Charles G. Booth
The Lost Weekend
Best Director
Billy Wilder
Best Actor
Ray Milland
Best Writing, Adapted Screenplay
Billy Wilder
and
Charles Brackett
The Picture of Dorian Gray
Best Cinematography, Black-and-White
Harry Stradling Sr.
The Seventh Veil
Best Writing, Original Screenplay
Muriel Box
and
Sydney Box
Wonder Man
Best Special Effects
John P. Fulton
and
Arthur Johns
1944
Cover Girl
Best Original Musical Score
Carmen Dragon
and
Morris Stoloff
Frenchman's Creek
Best Art Direction, Color
Hans Dreier
,
Sam Comer
, and
Ernst Fegté
Gaslight
Best Art Direction, Black and White
Paul Huldschinsky
,
William Ferrari
,
Edwin B. Willis
, and
Cedric Gibbons
Best Actress
Ingrid Bergman
Going My Way
Best Supporting Actor
Barry Fitzgerald
Best Story
Leo McCarey
Best Director
Leo McCarey
Best Actor
Bing Crosby
Best Writing, Adapted Screenplay
Frank Cavett
and
Frank Butler
I Won't Play
Best Short Subject, Two-reel
Gordon Hollingshead
Laura
Best Cinematography, Black-and-White
Joseph LaShelle
Marie-Louise
Best Writing, Original Screenplay
Richard Schweizer
Mouse Trouble
Best Animated Short Film
Fred Quimby
None But the Lonely Heart
Best Supporting Actress
Ethel Barrymore
Since You Went Away
Best Original Dramatic or Comedy Score
Max Steiner
The Fighting Lady
Best Documentary Feature Film
Thirty Seconds Over Tokyo
Best Special Effects
Donald Jahraus
,
Douglas Shearer
,
A. Arnold Gillespie
, and
Warren Newcombe
Who's Who in Animal Land
Best Live Action Short Film, One-Reel
Jerry Fairbanks
Wilson
Best Cinematography, Color
Leon Shamroy
Best Film Editing
Barbara McLean
Best Art Direction, Color
Thomas Little
and
Wiard B. Ihnen
Best Sound
Edmund H. Hansen
Best Writing, Original Screenplay
Lamar Trotti
With the Marines at Tarawa
Best Documentary
1943
Air Force
Best Film Editing
George Amy
Amphibious Fighters
Best Live Action Short Film, One-Reel
Casablanca
Best Writing, Adapted Screenplay
Philip G. Epstein
,
Julius J. Epstein
, and
Howard Koch
Best Director
Michael Curtiz
Crash Dive
Best Special Effects
Fred Sersen
and
Roger Heman Sr.
Der Fuehrer's Face
Best Animated Short Film
Walt Disney
For Whom the Bell Tolls
Best Supporting Actress
Katina Paxinou
Heavenly Music
Best Short Subject, Two-reel
Sam Coslow
and
Jerry Bresler
Phantom of the Opera
Best Art Direction, Color
Russell A. Gausman
,
John B. Goodman
,
Ira Webb
, and
Alexander Golitzen
Best Cinematography, Color
W. Howard Greene
and
Hal Mohr
Princess O'Rourke
Best Writing, Original Screenplay
Norman Krasna
The Human Comedy
Best Story
The More the Merrier
Best Supporting Actor
Charles Coburn
The Song of Bernadette
Best Art Direction, Black and White
Thomas Little
,
James Basevi
, and
William S. Darling
Best Cinematography, Black-and-White
Arthur C. Miller
Best Actress
Jennifer Jones
Best Original Dramatic or Comedy Score
Alfred Newman
The Yankee Doodle Mouse
Best Animated Short Film
Fred Quimby
This Is the Army
Best Original Musical Score
Ray Heindorf
This Land Is Mine
Best Sound
Stephen Dunn
Watch on the Rhine
Best Actor
Paul Lukas
1942
Mrs. Miniver
Best Writing, Adapted Screenplay
Arthur Wimperis
,
Claudine West
,
James Hilton
, and
George Froeschel
Best Actress
Greer Garson
Best Director
William Wyler
Best Supporting Actress
Teresa Wright
Best Cinematography, Black-and-White
Joseph Ruttenberg
My Gal Sal
Best Art Direction, Color
Richard Day
,
Joseph C. Wright
, and
Thomas Little
Now, Voyager
Best Original Dramatic or Comedy Score
Max Steiner
Reap the Wild Wind
Best Special Effects
Gordon Jennings
,
Louis Mesenkop
,
Farciot Edouart
, and
William L. Pereira
The Battle of Midway
Best Documentary Feature Film
The Black Swan
Best Cinematography, Color
Leon Shamroy
The Pride of the Yankees
Best Film Editing
Daniel Mandell
This Above All
Best Art Direction, Black and White
Thomas Little
,
Joseph C. Wright
, and
Richard Day
Woman of the Year
Best Writing, Original Screenplay
Michael Kanin
and
Ring Lardner, Jr.
Yankee Doodle Dandy
Best Actor
James Cagney
Best Sound
Nathan Levinson
Best Original Musical Score
Ray Heindorf
and
Heinz Roemheld
1941
49th Parallel
Best Story
Emeric Pressburger
All That Money Can Buy
Best Original Dramatic Score
Bernard Herrmann
Blood and Sand
Best Cinematography, Color
Ernest Palmer
and
Ray Rennahan
Blossoms in the Dust
Best Art Direction, Color
Edwin B. Willis
,
Urie McCleary
, and
Cedric Gibbons
Citizen Kane
Best Writing, Original Screenplay
Herman J. Mankiewicz
and
Orson Welles
Dumbo
Best Original Musical Score
Frank Churchill
and
Oliver Wallace
Here Comes Mr. Jordan
Best Story
Harry Segall
Best Writing, Adapted Screenplay
Sidney Buchman
and
Seton I. Miller
How Green Was My Valley
Best Art Direction, Black and White
Nathan H. Juran
,
Thomas Little
, and
Richard Day
Best Cinematography, Black-and-White
Arthur C. Miller
Best Supporting Actor
Donald Crisp
Best Director
John Ford
I Wanted Wings
Best Special Effects
Gordon Jennings
,
Farciot Edouart
, and
Louis Mesenkop
Johnny Eager
Best Supporting Actor
Van Heflin
Lend a Paw
Best Animated Short Film
Walt Disney
Sergeant York
Best Actor
Gary Cooper
Best Film Editing
William Holmes
Suspicion
Best Actress
Joan Fontaine
That Hamilton Woman
Best Sound
Jack Whitney
The Great Lie
Best Supporting Actress
Mary Astor
1940
Arise, My Love
Best Story
Benjamin Glazer
and
Hans Székely
Kitty Foyle
Best Actress
Ginger Rogers
North West Mounted Police
Best Film Editing
Anne Bauchens
Pinocchio
Best Original Score
Paul J. Smith
and
Leigh Harline
Best Original Song
Pride and Prejudice
Best Art Direction, Black and White
Cedric Gibbons
and
Paul Groesse
Quicker'n a Wink
Best Live Action Short Film, One-Reel
Pete Smith
Rebecca
Best Cinematography, Black-and-White
George Barnes
Strike Up the Band
Best Sound
Douglas Shearer
The Grapes of Wrath
Best Supporting Actress
Jane Darwell
Best Director
John Ford
The Great McGinty
Best Writing, Original Screenplay
Preston Sturges
The Philadelphia Story
Best Writing, Adapted Screenplay
Donald Ogden Stewart
Best Actor
James Stewart
The Thief of Bagdad
Best Special Effects
Jack Whitney
and
Lawrence W. Butler
Best Cinematography, Color
Georges Périnal
Best Art Direction, Color
Vincent Korda
The Westerner
Best Supporting Actor
Walter Brennan
Tin Pan Alley
Best Score, Adaptation or Treatment
Alfred Newman
1939
Gone with the Wind
Best Production Design
Lyle R. Wheeler
Best Film Editing
Hal C. Kern
and
James E. Newcom
Best Writing, Adapted Screenplay
Sidney Howard
Best Actress
Vivien Leigh
Best Director
Victor Fleming
Best Cinematography, Color
Ray Rennahan
and
Ernest Haller
Best Supporting Actress
Hattie McDaniel
Goodbye, Mr. Chips
Best Actor
Robert Donat
Mr. Smith Goes to Washington
Best Story
Lewis R. Foster
Pygmalion
Best Writing, Adapted Screenplay
Ian Dalrymple
,
W.P. Lipscomb
,
George Bernard Shaw
, and
Cecil Lewis
Stagecoach
Best Score, Adaptation or Treatment
John Leipold
,
W. Franke Harling
,
Richard Hageman
, and
Leo Shuken
Best Supporting Actor
Thomas Mitchell
The Rains Came
Best Special Effects
Fred Sersen
and
Edmund H. Hansen
The Ugly Duckling
Best Animated Short Film
Walt Disney
The Wizard of Oz
Best Original Song
Best Original Score
Herbert Stothart
When Tomorrow Comes
Best Sound
Bernard B. Brown
Wuthering Heights
Best Cinematography, Black-and-White
Gregg Toland
1938
Alexander's Ragtime Band
Best Score, Adaptation or Treatment
Alfred Newman
Boys Town
Best Story
Eleanore Griffin
and
Dore Schary
Best Actor
Spencer Tracy
Ferdinand the Bull
Best Animated Short Film
Walt Disney
In Old Chicago
Best Supporting Actress
Alice Brady
Best Assistant Director
Robert D. Webb
Jezebel
Best Supporting Actress
Fay Bainter
Best Actress
Bette Davis
Kentucky
Best Supporting Actor
Walter Brennan
The Adventures of Robin Hood
Best Film Editing
Ralph Dawson
Best Production Design
Carl Jules Weyl
Best Original Score
Erich Wolfgang Korngold
The Big Broadcast of 1938
Best Original Song
The Cowboy and the Lady
Best Sound
The Great Waltz
Best Cinematography
Joseph Ruttenberg
You Can't Take It with You
Best Director
Frank Capra
1937
A Star Is Born
Best Story
Robert Carson
and
William A. Wellman
Captains Courageous
Best Actor
Spencer Tracy
Lost Horizon
Best Film Editing
Gene Milford
and
Gene Havlick
Best Production Design
Stephen Goosson
One Hundred Men and a Girl
Best Score, Adaptation or Treatment
Charles Previn
Penny Wisdom
Best Live Action Short Film, Color
Pete Smith
The Awful Truth
Best Director
Leo McCarey
The Good Earth
Best Cinematography
Karl Freund
Best Actress
Luise Rainer
The Hurricane
Best Sound
The Life of Emile Zola
Best Supporting Actor
Joseph Schildkraut
Best Writing, Adapted Screenplay
Norman Reilly Raine
,
Heinz Herald
, and
Geza Herczeg
The Old Mill
Best Animated Short Film
Walt Disney
1936
Anthony Adverse
Best Supporting Actress
Gale Sondergaard
Best Cinematography
Tony Gaudio
Best Film Editing
Ralph Dawson
Best Score, Adaptation or Treatment
Leo F. Forbstein
Bored of Education
Best Live Action Short Film, One-Reel
Hal Roach
Come and Get It
Best Supporting Actor
Walter Brennan
Dodsworth
Best Production Design
Richard Day
Mr. Deeds Goes to Town
Best Director
Frank Capra
San Francisco
Best Sound
Douglas Shearer
Swing Time
Best Original Song
The Charge of the Light Brigade
Best Assistant Director
Jack Sullivan
The Country Cousin
Best Animated Short Film
Walt Disney
The Great Ziegfeld
Best Actress
Luise Rainer
The Story of Louis Pasteur
Best Story
Pierre Collings
and
Sheridan Gibney
Best Actor
Paul Muni
Best Writing, Adapted Screenplay
Pierre Collings
and
Sheridan Gibney
1935
A Midsummer Night's Dream
Best Cinematography
Hal Mohr
Best Film Editing
Ralph Dawson
Dangerous
Best Actress
Bette Davis
Gold Diggers of 1935
Best Original Song
How to Sleep
Best Live Action Short Film, Comedy
Jack Chertok
Naughty Marietta
Best Sound
Douglas Shearer
The Dark Angel
Best Production Design
Richard Day
The Informer
Best Actor
Victor McLaglen
Best Director
John Ford
Best Writing, Adapted Screenplay
Dudley Nichols
Best Score, Adaptation or Treatment
Max Steiner
The Lives of a Bengal Lancer
Best Assistant Director
Clem Beauchamp
The Scoundrel
Best Story
Charles MacArthur
and
Ben Hecht
The Tortoise and the Hare
Best Animated Short Film
Walt Disney
Three Orphan Kittens
Best Animated Short Film
Walt Disney
1934
City of Wax
Best Short Subject, Novelty
Horace Woodard
and
Stacy Woodard
Cleopatra
Best Cinematography
Victor Milner
It Happened One Night
Best Actress
Claudette Colbert
Best Actor
Clark Gable
Best Writing, Adapted Screenplay
Robert Riskin
Best Director
Frank Capra
La Cucaracha
Best Live Action Short Film, Comedy
Kenneth Macgowan
Manhattan Melodrama
Best Story
Arthur Caesar
One Night of Love
Best Sound
John P. Livadary
Best Score, Adaptation or Treatment
Louis Silvers
The Gay Divorcee
Best Original Song
The Merry Widow
Best Production Design
Cedric Gibbons
and
Fredric Hope
Viva Villa!
Best Assistant Director
John Waters
1933
Cavalcade
Best Director
Frank Lloyd
Best Production Design
William S. Darling
Eskimo
Best Film Editing
Conrad A. Nervig
Krakatoa
Best Short Subject, Novelty
Joe Rock
Little Women
Best Writing, Adapted Screenplay
Victor Heerman
and
Sarah Y. Mason
Morning Glory
Best Actress
Katharine Hepburn
So This Is Harris!
Best Live Action Short Film, Comedy
Lou Brock
The Private Life of Henry VIII
Best Actor
Charles Laughton
Three Little Pigs
Best Animated Short Film
Walt Disney
1932
A Farewell to Arms
Best Sound
Franklin Hansen
Best Cinematography
Charles Lang
Flowers and Trees
Best Animated Short Film
Walt Disney
One Way Passage
Best Story
Robert Lord
Shanghai Express
Best Cinematography
Lee Garmes
The Music Box
Best Live Action Short Film, Comedy
Hal Roach
1931
A Free Soul
Best Actor
Lionel Barrymore
Bad Girl
Best Writing, Adapted Screenplay
Edwin J. Burke
Best Director
Frank Borzage
Cimarron
Best Writing, Adapted Screenplay
Howard Estabrook
Best Production Design
Max Rée
Dr. Jekyll and Mr. Hyde
Best Actor
Fredric March
Skippy
Best Director
Norman Taurog
Tabu
Best Cinematography
Floyd Crosby
The Champ
Best Actor
Wallace Beery
Best Story
Frances Marion
The Sin of Madelon Claudet
Best Actress
Helen Hayes
Transatlantic
Best Production Design
Gordon Wiles
Wrestling Swordfish
Best Short Subject, Novelty
Mack Sennett
1930
All Quiet on the Western Front
Best Director
Lewis Milestone
King of Jazz
Best Production Design
Min and Bill
Best Actress
Marie Dressler
The Big House
Best Sound
Douglas Shearer
Best Writing
Frances Marion
The Dawn Patrol
Best Story
John Monk Saunders
The Divorcee
Best Actress
Norma Shearer
With Byrd at the South Pole
Best Cinematography
Joseph T. Rucker
and
Willard Van der Veer
1929
Coquette
Best Actress
Mary Pickford
Disraeli
Best Actor
George Arliss
The Bridge of San Luis Rey
Best Production Design
Cedric Gibbons
1928
In Old Arizona
Best Actor
Warner Baxter
Street Angel
Best Actress
Janet Gaynor
Tempest
Best Production Design
William Cameron Menzies
The Circus
Academy Honorary Award
Charlie Chaplin
The Divine Lady
Best Director
Frank Lloyd
The Last Command
Best Actor
Emil Jannings
The Patriot
Best Writing
Hanns Kräly
White Shadows in the South Seas
Best Cinematography
Clyde De Vinna
1927
7th Heaven
Best Actress
Janet Gaynor
Best Writing, Adapted Screenplay
Benjamin Glazer
Best Director
Frank Borzage
Sunrise: A Song of Two Humans
Best Cinematography
Charles Rosher
and
Karl Struss
Best Actress
Janet Gaynor
The Dove
Best Production Design
William Cameron Menzies
The Jazz Singer
Academy Honorary Award
The Way of All Flesh
Best Actor
Emil Jannings
Two Arabian Knights
Best Director
Lewis Milestone
Underworld
Best Story
Ben Hecht
Wings
Best Engineering Effects
Roy Pomeroy
©
Way Mondo
Data provided by
TMDB
Privacy Policy
Terms and Conditions
admin@cinefiler.com
Keyboard Shortcuts
focus into search
⁄
next result
C-n
or
↓
previous result
C-p
or
↑
go to result
Enter
show this modal
?
dismiss modal
Esc